Aktualności - Elektrownia wiatrowa

W dniu 29 maja 2019 roku uczniowie klasy V „b” wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do elektrowni wiatrowej zlokalizowanej pomiędzy Kietrzem a Langenowem. Pan kierownik Piotr Kubat z Farmy Wiatrowej Południe z Jastrzębia Zdroju, który nadzoruje i zarządza farmą wiatrową zapoznał uczniów z funkcjonowaniem elektrowni.

Pierwszym etapem spotkania była prelekcja na temat procedur poprzedzających realizację budowy elektrowni wiatrowej, które trwały siedem lat. Proces przygotowawczy musiał spełnić szereg warunków formalno – prawnych. Ważnym elementem sfinalizowania powyższej inwestycji było również przeprowadzenie szeregu badań, obserwacji odnośnie wpływu na środowisko, między innymi monitoring ornitologiczny, analiza hałasu i pól magnetycznych.

Następnie zapoznali się z rozmiarami poszczególnych elementów wiatraków, z ekologicznymi korzyściami produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, jakim jest wiatr, wytwarzaniem i rozsyłaniem energii do naszego miasteczka.

Uczestnicy dowiedzieli się, że nasza najbliższa okolica jest dobrym miejscem pod budowę farm wiatrowych. Leży bowiem w tak zwanej Bramie Morawskiej, czyli obniżeniu terenu pomiędzy Karpatami Zachodnimi i Pogórzem Śląskim a Sudetami Wschodnimi. Dzięki temu położeniu wieją silne wiatry, co za tym idzie produkcja energii wiatrowej jest opłacalna. Uświadomił uczniom koszt poniesionej inwestycji do bieżących zysków ze sprzedaży energii. Koszty budowy zwrócą się po dziesięciu latach.

Kolejnym etapem było wejście do turbiny wiatrowej, gdzie zapoznali się z wyposażeniem i mogli obserwować parametry jej pracy.

Na koniec spotkania uczestnicy zadawali liczne pytania, na które uzyskiwali wyczerpujące odpowiedzi.

Z wycieczki wróciliśmy naładowani energią, z nową wiedzą i motywacją do chłonięcia kolejnych „porcji” wiedzy.

Genowefa Górecka

Galeria zdjęć


zobacz również:

Tam gdzie jest życie, tam jest nadzieja

2021-09-15

4wrześniao godzinie 10.00 reprezentacja klasy sportowej wraz z wychowawcą Elżbietą Piaskowy i nauczycielem wychowania fizycznego Grzegorzem...