organizacje szkolne - Dzieci Maryi

Wspólnota Dzieci Maryi

Dzieci Maryi przy parafii św. Tomasza Apostoła Kietrzu powstały w 1982r, moderatorką była s. Justyna Bożena Karaś. Wspólnota trwała 11 lat. W 2005r. została wznowiona przez s. Justynę.

W naszej wspólnocie jest obecnie ok. 90 Marianek. Z tego 24 Animatorów Parafialnych oraz 3 diecezjalnych.  Nasza grupa cieszy się z 8 Animatorów wyróżnionych przez ks. Biskupa Dyplomem- Wyróżnieniem. Posiadamy niebieskie peleryny obszyte złotą wstążką, medalik z Niepokalaną oraz sztandar jako znak przynależności do Kongregacji Mariańskiej. Czynnie włączamy się w życie parafialne poprzez służbę przy sztandarze w czasie wszystkich uroczystości Maryjnych, kościelnych, procesjach: Bożego Ciała,  nabożeństw Fatimskich, nabożeństw Różańcowych, majowych, Drogi Krzyżowej oraz Roratach. Nie zapominamy także o zmarłych włączamy się w akcje „Światełko do nieba”. Bierzemy tez udział w adoracji  krzyża na cmentarzu. Pomagamy biednym i chorym z naszej gminy przez rozprowadzanie cegiełek i świątecznych paczek. W okresie adwentu Marianki pilnują dzieci jako aniołki, organizują mikołajki dla dzieci z parafii, adorują żłóbek, a w czasie postu adorują Pański grób. Bierzemy udział w pielgrzymkach pieszych i autokarowych do Sanktuarii Maryjnych, a także pielgrzymkach śladami św. Jana Pawła II.  Organizujemy przedstawienia, jasełka, misterium, jubileusze kapłańskie. Odwiedzamy pensjonariuszy DPS z życzeniami i skromnymi upominkami. A także we wspólnocie z rodzicami przeżywamy spotkanie opłatkowe.

12.12.2016r. obchodziliśmy  10-lecie wznowienia wspólnoty Dzieci Maryi w Kietrzu. razem z nami obecni byli: ks. proboszcz Leszek Rygucki, ks. Tomasz Gruca, burmistrz Kietrza Krzysztof Łobos i zastępca Dariusz Kamiński, s. Tobiasza Jarzyna, dyrekcja PSP oraz Zespołu Szkół w Kietrzu, Dyrektor MDK w Kietrzu, organista oraz rodzice. Duchowo się łączyli z nami: ks. biskup Andrzej Czaja, ks. Mariusz Sobek, s. Leonia Pyrek, s. Bogumiła Halama, s. Amata Ekert, s. Marta Muskus, p. Róża Świerc, p. Aleksandra Skoczylas oraz p. Anna Kwaśnicka. Uroczystość ta rozpoczęła się Mszą św., na której nasza grupa odnowiła przyrzeczenia, a także włączyła nowe członkinie i animatorki. Po Mszy św. razem z zaproszonymi gośćmi przeszliśmy na salę do MDK, gdzie wspólnota Marianek odegrała spektakl pt ” Św. Franciszek i św. Klara”, poza zaspokojeniu swojego ducha goście i Marianki usiedli by świętować przy wspólnym stole. Ten dzień pozwolił nam na nowo dostrzec jak przychylni jak Dla naszej wspólnoty są parafianie.

Dzieci Maryi czynnie pomagały w przeżywaniu ŚDM w parafii poprzez upieczenie 50 blach ciast, robienie frytek. Grupa z Włoch otrzymała od nas z ciasta swoją flagę państwa.

Nie ukrywamy, że mamy zaszczyt, iż nasza dwójka Animatorów Diecezjalnych podjęła drogę szczególnego powołania do służby Bożej. Paweł wstąpił do Seminarium Duchownego w Opolu, a Katarzyna podjęła się aspirantury u sióstr zakonnych, by dobrze rozeznać swoje powołanie. Mamy świadomość, że uczestnictwo w Kongregacji Mariańskiej i wzrastanie w niej pomogło im podjąć tą szczególną drogę.