programy, akcje i projekty - Pszczoły proszą o pomoc

Pomagamy pszczołom i innym owadom zapylającym

W ramach the Good Growth Plan i zobowiązania na rzecz wspierania różnorodności biologicznej Syngenta prowadzi projekt Operation Pollinator – Akcja na rzecz Owadów Zapylających, zachęcając rolników do wysiewania na nieużytkach, roślin atrakcyjnych dla pszczół. 

Na zaproszenie rolników, od 2015 roku bierzemy udział w programie na rzecz owadów zapylających organizowanych przez Syngentę. Mieszankę rolnicy otrzymują  od wyżej wymienionej firmy i przekazują nam,szkołom ( prosząc o wsparcie w zakresie jej wysiewania).

Mieszanka nasion,  w skład której wchodzą nasiona słonecznika zwyczajnego, facelii błękitnej, gryki zwyczajnej, koniczyny, lnu i ogórecznika, długo kwitną, a swoim nektarem służą owadom zapylającym, takim jak pszczoły, trzmiele czy motyle.  Zapewniając im przyjazne miejsce,  ale także przyczyniając się do poprawy wydajności i jakości upraw i chroniy  środowiska.

  •    W ostatnich latach w Europie, w tym w Polsce nastąpił drastyczny spadek liczebności pszczół i innych owadów zapylających. Wszyscy powinniśmy być świadomi skali problemu. Te zagrożone owady pomagają w zapylaniu ponad 80% spożywanych przez nas roślin,

    a więc są kluczowe dla produkcji żywności. To właśnie im zawdzięczamy warzywa, owoce, zioła, oleje jadalne... .

       Jesteśmy od nich uzależnieni, a one umierają. Śmierć pszczół, to nasz współczesny ludzki problem. Nasze życie zależy od ich istnienia.

   Zmniejszanie się populacji pszczół, to złożone zjawisko. Mają na nie wpływ:

  • stosowanie w rolnictwie na masową skalę chemicznych środków owadobójczych, chwastobójczych, szczególnie pestycydów ( to one wywierają bezpośredni wpływ na zdrowie pszczół, ponieważ zmniejszają odporność na choroby i pasożyty),
  • nieprzestrzeganie terminów i pór dnia, kiedy dopuszcza się opryski,
  • zmiany klimatu, dodatkowo pogarszają stan zdrowia tychże owadów,
  • niejednokrotnie masowa wycinka drzew miododajnych, takich jak: robinia akacjowa czy lipa,
  • intensyfikacja rolnictwa, w wyniku której kurczą się w bardzo szybkim tempie naturalne siedliska kwiatowe dla zapylaczy.

Jeśli nie będziemy reagować, to mogą wystąpić poważne problemy z produkcją żywności!

 Uczniowie naszej szkoły rozumieją powagę sytuacji i wiedzą, że każdy organizm jest cząstką naszego świata, a pomiędzy nimi występuje ścisła współzależność.

   Dlatego wzięliśmy udział w projekcie „GDY MAŁE NASIONKO PIĘKNIE WSCHODZI, Z NIEGO PSZCZOŁA ZROBI MIODZIK”, którego pomysłodawcą i organizatorem była Szkoła Podstawowa z Oddziałem Przedszkolnym Stowarzyszenia Aktywna Społeczność W Dzierżysławiu.

   Nasze prace zaczęły się w czerwcu od strategii informacyjnej na temat krytycznej sytuacji pszczół, roli jaką pełnią dla człowieka, zachowania bioróżnorodności oraz przyczyn zmniejszania się ich liczebności. Następnie uczniowie otrzymali nasiona do wysiewu w ogródkach przydomowych i innych miejscach. Obserwowali rozwój roślin, dokumentowali za pomocą rysunków, zdjęć, po czym wykonali piękne zielniki i kompozycje kwiatowe z roślin miododajnych i udaliśmy się na PODSUMOWANIE PROJEKTU DO DZIERŻYSŁAWIA 12.12.2017 ROKU.  Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy 5 a: Matylda Makarska, Oliwier Dąbkowski i Tomasz Marek. W tym wydarzeniu brała udział także Pani dyrektor Barbara Jabłońska i nauczyciel realizujący projekt Genowefa Górecka.

   Po przeprowadzonych warsztatach, prezentacji albumów i wierszy o pszczołach, byliśmy zaproszeni na poczęstunek : bułeczki z miodem. Wszystkim bardzo smakowały i wiemy, że utrata pszczół, to byłby również brak pysznego miodu.

  • Wspomaganie różnorodności biologicznej jest jednym z priorytetowych zadań nas wszystkich wobec naszej planety.

Galeria zdjęć


zobacz również: