Aktualności - Wycieczka do Kombinatu Rolnego Kietrz

Uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunem p. G.Górecką udali się na wycieczkę do Zakładu Rolnego w Kietrzu. 
Grupa uczniów liczyła 25 osób, byli to uczniowie klasy 4b, 5a, 6a, 6b i 6c.

Głównym celem było zwiedzanie i zapoznanie się z działalnością, funkcjonowaniem  zakładu. Poznaniem wykorzystywanej najnowszej technologii, komputeryzacji i mechanizacji. Dowiedzieliśmy się, jakie składowe wpływają na tak świetne wyniki w produkcji roślinnej i zwierzęcej tego zakładu.

Przywitał  nas Pan Prezes Mariusz Sikora , zaprosił do sali wykładowej, gdzie przy poczęstunku opowiadał nam w ciekawy i bardzo przystępny sposób działalność zarządzanego przedsiębiorstwa. Następnie obejrzeliśmy film „ Kombinat dawniej i dziś”, który wzbogacał odpowiednimi komentarzami. Następnie oprowadzał nas po zakładzie, było tak fantastycznie, że nie chciało  nam się opuszczać  tego miejsca.

Zobaczyliśmy i dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy. Wiemy już sporo na temat wykonywanych prac polowych, prowadzonych zabiegów pielęgnacyjnych (które są zgodne z zasadami ochrony środowiska), prac związanych z hodowlą zwierząt. Dużą atrakcją dla uczniów było zagadnienie związane z mechanizacją i komputeryzacją rolnictwa.

Kombinat zainwestował w system nawigacji satelitarnej, który pozwala na precyzyjną działalność. Nie ma już tradycyjnych traktorów. Ciągniki prowadzi automatyczny system, a operator – analityk w kabinie tylko obserwuje na monitorach, czy siew, lub orka odbywa się bez zakłóceń. Ponadto ciągniki mają precyzyjną nawigację. Umożliwia to maksymalne wykorzystanie pola, ale także nie ma strat ziarna poprzez najeżdżanie już obsianego miejsca. Podobnie jest z nawożeniem pól.  Dzięki nadajnikom zamontowanym w ciągnikach, satelitom w kosmosie i falom radiowym traktory obsiewają pola z dokładnością do 2 centymetrów. Fale radiowe pomagają zbierać wszelkie informacje z pól, które nie są zależne od pogody, co umożliwia pracować 24 godz./ dobę.

Innym technologicznym urządzeniem są „cyfrowe mapy zasobności pola w składniki pokarmowe”. Występuje dokładna analiza próbek glebowych, które komputery liczą, analizują i przetwarzają, aż powstanie szczegółowa mapa z jasnymi instrukcjami – co, w jakim miejscu siać?

Podobnie wygląda w dziale produkcji zwierzęcej, jest pełna komputeryzacja. Krowy, których zadaniem jest dać jak najwięcej mleka, są hodowane w sprzyjających dla nich warunkach. Każda sztuka ma na sobie pedometr, który analizuje na podstawie kroków ich stan zdrowotny, czy też inne potrzeby. Zwierzęta, gdy są znudzone mogą same się pomasować. Ustawiając karki pod specjalne dla nich zamontowanymi szczotkami.

Wiemy także, że z ziemi kombinatu utrzymuje się ponad 300 rodzin.

Z pewnością można powiedzieć, że Kombinat Rolny Kietrz jest dumą  nie tylko naszego regionu, ale dumą polskiego rolnictwa. Gratulujemy, tak wspaniałego zarządzania przedsiębiorstwem i dziękujemy  za wspaniałą wycieczkę.

Oprócz wartości poznawczych i kształcących, miała duże znaczenie wychowawcze, wykształcając odpowiednie postawy społeczne. Rozbudziła przywiązanie do najbliższej okolicy, wykształciła szacunek do pracy i wytworów ludzkiej pracy . Ponadto dała możliwość rozwijania zainteresowań uczniom,  swobodnego dzielenia się spostrzeżeniami.

 Genowefa Górecka             

Galeria zdjęć


zobacz również:

Tam gdzie jest życie, tam jest nadzieja

2021-09-15

4wrześniao godzinie 10.00 reprezentacja klasy sportowej wraz z wychowawcą Elżbietą Piaskowy i nauczycielem wychowania fizycznego Grzegorzem...