Aktualności - Wyjazd do PWSZ w Raciborzu

 20 listopada 2018r uczniowie z klas 6a, 6b 7a, 7b i 7c  wyjechali na zajęcia do PWSZ w Raciborzu. Wyjazd odbył się w ramach realizowanych innowacji pedagogicznych z matematyki i języka angielskiego.

Celem zajęć na uczelni było rozbudzanie zainteresowań naukami ścisłymi, w tym matematyką oraz  językiem angielskim poprzez doskonalenie umiejętności komunikacyjnych i niwelowanie bariery językowej wśród dzieci. 

O 10 rano przywitani przez Panią Monikę Seget z Sekretariatu Instytutu Neofilologii Angielskiej, zaprowadzono nas do sali wykładowej na zajęcia języka angielskiego prowadzone przez dyrektora Instytutu Neofilologii - dr Daniela  Vogel.  Dyrektor poprowadził dla naszych uczniów niezwykle interesujące zajęcia z literatury angielskiej i amerykańskiej w formie wykładu popartego prezenacją multimedialną. Zajęcia w całości prowadzone były w języku angielskim. Uczniowie z zaciekawieniem wsłuchiwali się w opowieści o wspaniałych twórcach literatury angielskiej takich jak: John Ronald Reuel Tolkien - brytyjski pisarz i profesor filologii klasycznej i literatury staroangielskiej, autor doskonale znanej dzieciom powieści Władca Pierścieni czy też Hobbit, czyli tam i z powrotem czy też William Shakespeare- angielski poeta, dramaturg i aktor twórca takisz sztuk jak Makbeth, King Lear, Hamlet. Po wykładzie uczniowie mieli możliwość zadawania pytań w języku angielskim, na które Pan Dyrektor z ochotą odpowiedział. Po części zajęć w języku angielskim udaliśmy się na zajęcia z matematyki.

Dyrektor Instytutu Techniki dr inż. Tomasz Czyszpak poprowadził ciekawe zajęcia matematyczne " Inne spojrzenie na matematykę", w których uczniowie brali czynny udział. Tematyka zajęć dotyczyła:

Kodów VS, QR, kody kreskowe

Cyfry kontrolne kodów,

Znaczenie cyfr Peselu

System dwójkowy

Parzystość liczby zero

Zokrąglenia liczb

Wykład o osiągnięciach młodych inżynierów z PWSZ w Raciborzu,

Wykład  z matematyki dotyczący : " inne spojrzenie na matematykę".

Ćwiczenia z kilkoma (nie)prostymi zadaniami. Nagrodą za prawidłowe odpowiedzi były nagrody rzeczowe, które p. Dyrektor wręczał uczniom.

Było też kilka chwil spotkania z robotem w laboratoriach. 

Ostatnim punktem była wizyta w bibliotece naukowej w PWSZ w Raciborzu. Uczniowie zapoznali się z jej funkcjonowaniem i sposobem zamawiania książek.

 Harmonogram zajęć przygotowany przez uczelnię:

10:10 – 10:30  spotkanie z dyrektorem Instytutu Neofilologii - dr Danielem  Vogel ( A 217 )

10:30 - 10:50  Historia literatury angielskiej i amerykańskiej ( wykład w j. ang. – dr Daniel Vogel) ( A 217)

11:00 – 12:30  spotkanie z dyrektorem Instytutu Techniki dr inż. Tomaszem Czyszpak

( wykład z matematyki + laboratoria) ( B 202)

12:30 – 12:55  Biblioteka PWSZ w Raciborzu

Matematyka nie jest straszna! Jest nauką sprawiedliwą, podstawą wiedzy inżynierów - tymi słowami p. Dyrektor dr inż. Tomasz Czyszpak rozpoczął zajęcia z naszymi uczniami.   I to jest prawda.

Przez kilka godzin uczniowie czuli się jak studenci. Aktywnie uczestniczyli w przygotowanych przez dyrektorów Instytutów zajęciach, które okazały się niezmiernie interesujęce. Wniosły wiele ciekawej wiedzy, którą mamy nadzieję, uczniowie zechcą rozwijać w niedalekiej przyszłości. Ta wizyta na długo pozostanie w naszej pamięci.

Dziękujemy serdecznie  wszystkim wykładowcom za przygotowanie ciekawych zajęć i zaproszenie nas do siebie.

 Szczególne podziękowania kierujemy do p. Moniki Seget z sekretariatu Filologii Angielskiej i p. Kasi z Sekretariatu Instytutu Techniki za owocną współpracę.

Dyrektorom obu Instytutów  jeszcze raz dziękujemy za zaproszenie, wykłady i za piękny gest w formie upominków dla uczniów i opiekunów.

                                                                                                                                                                                                                             Danuta Dwucet i Nina Balcer-Maćko 

 

zobacz również:

Tam gdzie jest życie, tam jest nadzieja

2021-09-15

4wrześniao godzinie 10.00 reprezentacja klasy sportowej wraz z wychowawcą Elżbietą Piaskowy i nauczycielem wychowania fizycznego Grzegorzem...