Aktualności - "Światowy Dzień Wody" - 22 marca

Woda bezcenne dobro naszej planety.  Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak cennym jest ona zasobem. Tymczasem potrzebujemy jej do codziennego funkcjonowania, dlatego wymaga szczególnej ochrony, zwłaszcza, że dane są przerażające – Polska należy do krajów ubogich w wodę pitną. Mamy tyle wody, ile jest w Egipcie. Bez zmiany nawyków już wkrótce możemy stanąć przed poważnym problemem wysokich kosztów uzyskiwania, transportu i oczyszczania wody. Wysokie koszty mogą spowodować wykluczenie najuboższych ze swobodnego dostępu do tego cennego zasobu.

22 marca obchodzone jest Święto Wody. Na tę okoliczność został przeprowadzony cykl zajęć, który obejmował:

  • Zapoznanie uczniów z zasobami, rolą wody, przyczynami zanieczyszczeń i sposobów ochrony tej życiodajnej substancji.
  • Przeprowadzone były doświadczenia obrazujące właściwości fizyczne i chemiczne wody. Ukazywały one niezwykłe, czasem wręcz „magiczne” jej właściwości, które fascynowały uczniów.
  • Redagowane i rozprowadzane ulotek informacyjnych wśród uczniów i społeczności lokalnej na temat oszczędzania, ochrony wód. Treści zawarte w ulotce przypominały również, że woda to główny składnik każdego organizmu i jest niezbędna do pełnienia wszystkich funkcji, dlatego należy ją na bieżąco uzupełniać.
  • Wykonanie i wywieszenie znaczków przy umywalkach w toaletach, które przypominają wszystkim o tym, jak cenna jest woda i nie należy jej marnować. Albowiem oczyszczanie każdej kropli wody wymaga dużych nakładów energii, jest to proces długotrwały, kosztowny.
  • Na korytarzu szkoły wykonano tematyczną wystawkę.
  • Zorganizowano apel „ Woda warunkiem życia”.

Uważam, że zostało  rozbudzone  poczucie odpowiedzialności za istniejące zasoby wody, zainspirowałam uczniów i społeczność lokalną do podejmowania działań służących lepszemu, zrównoważonemu gospodarowaniu zasobami wody.

Organizator: Genowefa Górecka

Galeria zdjęć


zobacz również:

Tam gdzie jest życie, tam jest nadzieja

2021-09-15

4wrześniao godzinie 10.00 reprezentacja klasy sportowej wraz z wychowawcą Elżbietą Piaskowy i nauczycielem wychowania fizycznego Grzegorzem...