klasy VII - Klasa 7c

............................................................................................................................

 

Biblioterapia w szkolnej bibliotece

Jak radzić sobie ze zmęczeniem, stresem i negatywnymi emocjami? Biorąc udział w zajęciach biblioterapeutycznych w szkolnej bibliotece, przekonaliśmy się, że literatura nie tylko pobudza wyobraźnię i pomaga zdobywać nową wiedzę, ale jest też świetnym sposobem na relaks. Z bajkowego seansu wszyscy wyszliśmy wypoczęci i gotowi do działania!

Historia książki – zajęcia biblioteczne

Jak powstała książka? Okazuje się, że literatura jest starsza niż pismo – ludzie opowiadali sobie historie, zanim wymyślili alfabet. Przekaz ustny był pierwszym krokiem do stworzenia książki: najpierw tej ręcznie spisywanej i kopiowanej, potem drukowanej. Jak dokładnie przebiegała ewolucja książki, od czasów najdawniejszych do współczesności, dowiedzieliśmy się w czasie zajęć bibliotecznych w szkolnej bibliotece – o historii książki, od papirusu do ebooka, opowiedziała nam pani Beata Konopacka. Wzięliśmy też udział w warsztatach malowania inicjałów na podstawie wzorców pisma ozdobnego. 

Czytamy przedszkolakom

Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci przypadający na 2 kwietnia klasa III c postanowiła świętować w towarzystwie przedszkolaków. Biorący udział w innowacji KSIĄŻKA TWOIM PRZYJACIELEM uczniowie 17 kwietnia odwiedzili grupę przedszkolną Słoneczka. Przygotowania do wizyty u młodszych kolegów trwały od kilku tygodni. Tematem przewodnim miało być oczywiście czytanie. Trzecioklasiści zaczęli od wyboru historii, którą chcieliby przedstawić maluchom – padło na lubianą przez wszystkich "Złotowłosą i niedźwiadki". Przygotowali również konspekt zajęć dla przedszkolaków i wykonali rekwizyty i pomoce. Maluchy zachwycone niespodziewaną wizytą z uwagą wsłuchiwały się w bajkę czytaną przez uczniów III c i chętnie uczestniczyły w zaplanowanych przez nich zabawach: ustalaniu kolejności wydarzeń przy użyciu obrazków, odpowiadaniu na pytania, rozwiązywaniu zagadek. Entuzjazm i u młodszych, i u starszych dzieci wzbudziło wspólne robienie zakładek do książki w kształcie misia. Dla trzecioklasistów współpraca okazała się zarówno lekcją cierpliwości, jak i powodem ogromnej radości i satysfakcji.

 

 

II Spotkanie Sztuki z Kulturką

22 lutego, w ramach innowacji KSIĄŻKA TWOIM PRZYJACIELEM, odbyło się II Spotkanie Sztuki z Kulturką w Miejsko-Gminnym Domu Kultury w Kietrzu. W czasie przeprowadzonych przez panią Dorotę Kaczmar zajęć plastycznych dowiedzieliśmy się, jak wygląda przygotowanie publikacji do druku w punktu widzenia grafika oraz introligatora. Mieliśmy również okazję sami wcielić się w pracujących nad książką artystów. Ciekawi efektów naszej pracy? Zajrzyjcie tutaj

 

Wizyta w Miejsko-Gminnej Bibliotece w Kietrzu

14 lutego odwiedziliśmy Miejsko-Gminną Bibliotekę w Kietrzu i wzięliśmy udział w lekcji bibliotecznej przeprowadzonej przez panią Teresę Kupiec. W czasie zajęć zapoznaliśmy się w ofertą działu literatury dziecięcej oraz dowiedzieliśmy się, jak zapisać się do kietrzańskiej biblioteki. Największą frajdę sprawiło nam jednak odgrywanie przed maskotką scenek z książką w roli głównej – o naszych artystycznych występach więcej tutaj.

 

Konkurs Magia Świąt

Co sprawia, że Gwiazdka to najbardziej magiczny czas w roku? Pełne niecierpliwości oczekiwanie, spotkania z bliskimi, kolędy, opłatek, prezenty, a może aromat wigilijnych potraw? O tym, że każdy z nas w czymś innym dostrzega czar Świąt, przekonaliśmy się, organizując konkurs na opowiadanie o magii Bożego Narodzenia. Czarodziejskie okazały się historie autorstwa naszych klasowych koleżanek: Weroniki S. – I miejsce, Emilki S. i Emilki L. – II miejsce, Oliwii – III miejsce oraz Julki i Weroniki L. – wyróżnienie.

 

 

Gdybym był mikołajem – podsumowanie konkursu

Gdybym był mikołajem… – te słowa sprawiły, że w naszych głowach pojawiły się tysiące myśli. W pierwszej chwili ujrzeliśmy ogromne sanie zaprzęgnięte w renifery, zasypaną śniegiem chatkę i krzątające się wokół elfy. Szybko jednak zdaliśmy sobie sprawę, jak odpowiedzialne zadanie nas czeka: wywołać uśmiech na twarzach milionów ludzi na świecie! Pełni zapału przystąpiliśmy do spisywania naszych pomysłów na uszczęśliwienie innych. Pomyśleliśmy nie tylko o podarkach, ale także miłych gestach i słowach. Swoje opowieści ozdobiliśmy kolorowymi rysunkami i malunkami – każdy z nas starał się, jak potrafił, gotowe prace miały bowiem wziąć udział w konkursie! Oceniane były kreatywność, staranność, ortografia i interpunkcja. Tytuły najlepszych uzyskali: I miejsce – Sebastian, II miejsce – Julka, III miejsce – Emilka, wyróżnienie – Patrycja.

 

 

 

Magiczny czas przed Bożym Narodzeniem

Ostatnim grudniowym dniom w szkole towarzyszyła magiczna, świąteczna atmosfera. Nie mogąc doczekać się uwielbianego przez wszystkich Bożego Narodzenia, rozmawialiśmy o świątecznych zwyczajach w naszych domach i przygotowywaliśmy ozdoby na choinkę. Podczas zorganizowanego w klasie spotkania wigilijnego częstowaliśmy się tradycyjnymi pierniczkami i śpiewaliśmy kolędy. Obejrzeliśmy też jasełka przygotowane przez uczniów naszej szkoły. Atrakcją tego dnia było także świąteczne spotkanie zorganizowane przez burmistrza Kietrza– nie ma jak to wspólne kolędowanie przy akompaniamencie gitary! 

 

Niesamowite spotkanie z mikołajem – park rozrywki Zatorland

20 grudnia 2017 roku zapamiętamy na długo! Tego dnia całą klasą odwiedziliśmy Park Św. Mikołaja w Zatorze! Na miejscu czekało na nas mnóstwo atrakcji: spektakl teatralny pt. "Historia Św. Mikołaja", baśniowe chatki, Parada Bajkowych Postaci, kino 3D, lodowisko, warsztaty artystyczne, a na koniec… spotkanie z mikołajem! Z Zatorlandu przywieźliśmy do Kietrza mnóstwo dobrej energii i piękne wspomnienia! W galerii mamy dla Was obszerną relację fotograficzną z grudniowej wycieczki.

 

Klasowe mikołajki

Jak by to było być mikołajem? Przygotowując się do tegorocznego 6 grudnia, dzieliliśmy się pomysłami na sprawienie przyjemności swoim bliskim – swoje propozycje spisaliśmy, żeby o niczym nie zapomnieć. Okazało się, że czasami niewiele trzeba, by wywołać uśmiech na czyjejś twarzy!
A jak świętowaliśmy mikołajki? Najwięcej przyjemności sprawiły nam gry i zabawy w klasie (wszystkie według naszego pomysłu!), seans kinowy w szkolnej bibliotece i oczywiście spotkanie z mikołajem!

 

Sportowe andrzejki

Tegoroczne Andrzejki świętowaliśmy w nietypowy sposób, bo na sportowo, razem z klasą III d uczestnicząc w grach i zabawach, które sami zaproponowaliśmy!

 

W głąb Ziemi – nietypowa lekcja przyrody

Ciekawi tajemnic, jakie kryją się we wnętrzu Ziemi, zaprosiliśmy do klasy panią Aleksandrę Cioch – nauczycielkę przyrody w klasach IV-VIII. W czasie poprowadzonej przez nią wyjątkowej lekcji dowiedzieliśmy się, kim są geologowie i w jaki sposób badają historię naszej planety. Mogliśmy też zobaczyć, z jakich warstw składa się Ziemia, i na własne oczy obejrzeć skały, które budują skorupę ziemską. To była jedna z tych lekcji, które zapamiętamy na długo!

 

 

Śniadanie daje moc!

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dlaczego? To proste: śniadanie daje moc! Kiedy jest zdrowe i pożywne, mamy więcej energii, by odkrywać otaczający nas świat, łatwiej nam się skoncentrować i przyswajać nowe informacje. Jak rano dostarczyć organizmowi paliwa na cały dzień? Uczniowie klasy III c nie tylko znają zasady zdrowego stylu życia i potrafią wymienić cenne źródła witamin i minerałów, ale umieją także samodzielnie przygotować dobrze zbilansowany posiłek. 8 listopada, w Europejskim Dniu Zdrowego Jedzenia i Gotowania, dali prawdziwy popis swoich kulinarnych umiejętności, serwując smaczne i pożywne śniadanie: kanapki, sałatki, owocowe szaszłyki. (Więcej o akcji, w której wzięła udział nasza klasa, do przeczytania tutaj).

 

Magia teatru

Mówi się, że dzieci to najbardziej wymagający teatralny widz – czuły na detale i nieszczędzący krytyki. Wrocławscy aktorzy, którzy mieli wystąpić przed nami 25 października w Raciborskim Centrum Kultury, musieli być naprawdę stremowani! Jak się okazało, nie mieli powodów do obaw: przeniesiony na deski teatru "Pinokio" oczarował nas wszystkich! Spektakl podobał nam się tak bardzo, że na pewno jeszcze nie raz zasiądziemy na teatralnej widowni. Kto wie, może ktoś z nas wystąpi kiedyś w roli teatralnego aktora?

 

Robimy albumy o roślinach

Nad przygotowaniem książki pracuje zwykle sztab specjalistów, od autora treści i ilustratora, przez redaktora i korektora, po drukarza – podobnie było i u nas! Naszym zadaniem było przygotowanie w grupach albumu o wybranym rodzaju roślin (jedni wybrali rośliny oleiste, inni włókniste, jeszcze inni przygotowali książeczkę o zbożach, pojawiły się też albumy o roślinach świata i roślinach szkodliwych). Jak na profesjonalnych wydawców przystało, w zespołach ustaliliśmy plan działania i podzieliliśmy się obowiązkami. Jedni tworzyli treści, inni sprawdzali, czy nigdzie nie wkradł się błąd ortograficzny, jeszcze inni rysowali, przyklejali i zszywali. Nie zabrakło też działu marketingu, który zajął się promocją i przedstawił wynik naszej pracy na forum klasy ;-) 

 

 

 

Co jest najważniejsze?

Co jest w życiu najważniejsze? Podczas ostatnich zajęć rozmawialiśmy o wartościach. Inspiracji szukaliśmy w książkach – wspólnie próbowaliśmy ustalić, jakie cele stawiali sobie bohaterowie i bohaterki czytanych przez nas ostatnio opowiadań i powieści. Burzliwą dyskusję kontynuowaliśmy w grupach, opracowując listę wartości, które naszym zdaniem są szczególnie istotne.

 

 

Książka naszym przyjacielem

Badania Biblioteki Narodowej nie pozostawiają wątpliwości: polscy uczniowie coraz rzadziej spędzają czas wolny na czytaniu – w rankingu ulubionych rozrywek książki przegrywają z telewizją i komputerem. Jak jest w naszej klasie? Zobaczcie sami! Kiedy mieliśmy przynieść do szkoły swoją ulubioną książkę i opowiedzieć o niej kolegom, wielu z nas nie mogło się zdecydować na jedną lekturę i przyniosło ich kilka – opowieściom nie było końca. Okazało się, że jesteśmy klasą moli książkowych! Mamy szczęście, bo w tym roku szkolnym uczniowie i uczennice naszej klasy wezmą udział w innowacji "Książka twoim przyjacielem", w ramach której będą mieli okazję rozwijać swoją literacką pasję, nie tylko czytając, ale także przyglądając się procesowi powstawania książki, uczestnicząc w przedstawieniach teatralnych i seansach kinowych, przygotowując inscenizacje, biorąc udział w konkursach i dając pokaz swoich umiejętności artystycznych.

 

Gotowi na grzybobranie!

Jesień to już tradycyjnie czas grzybobrania. Jak się do niego przygotować? Uczniowie klasy III c wiedzą to doskonale – przeglądając atlasy dla grzybiarzy, poznali budowę grzyba i nauczyli się odróżniać gatunki jadalne od trujących, a podczas prelekcji wygłoszonej przez nauczycielkę przyrody w klasach IV-VIII panią Genowefę Górecką dowiedzieli się, jakich zasad przestrzegać w czasie zbierania i przygotowywania grzybów, żeby nie narazić się na niebezpieczeństwo. W ramach podsumowania zajęć o niezwykłym królestwie grzybów, każde z dzieci przygotowało wydzierankę przedstawiającą jego ulubiony gatunek.

 

Moc wrażeń na Dzień Chłopca

Ostatni spędzony w szkole wrześniowy dzień zapamiętamy na długo. Wszystko z powodu Dnia Chłopca!
Dziewczynki zadbały o to, by piątek był dla ich klasowych kolegów pełen radości i niespodzianek.
Na chłopaków czekały specjalne upominki, a na wszystkich – wspólne z klasą III d wyjście do pizzerii.
W końcu mieliśmy okazję do świętowania! Wszystkim chłopcom jeszcze raz życzymy, by uśmiech nigdy nie znikał z ich twarzy!

 


 

Klasa III c z wychowawczynią mgr Haliną Szlachcic

górny rząd: Patrycja, Julia, Szymon, Emilka S., Weronika L.
środkowy rząd: Sebastian, Paweł, Adam, Oskar, Oliwier, Patryk, Bartosz
dolny rząd: Natalka B., Oliwia, Małgosia K., Emilka L., Weronika S., Agnieszka, Małgosia M., Natalka C., Amelk

 .....................................................................................................................................

Kampania wyborcza i pierwszy samorząd klasowy!

W tym roku po raz pierwszy mieliśmy okazję wybierać samorząd klasowy. Do sprawy podeszliśmy bardzo poważnie, organizując wybory z prawdziwego zdarzenia! Głosowanie poprzedziła kampania wyborcza, w czasie której kandydaci zaprezentowali swoje atuty oraz program wyborczy. Kiedy podziwialiśmy oryginalne i dopracowane w najmniejszym szczególe plakaty i ulotki oraz słuchaliśmy pełnych pasji przemówień, wiedzieliśmy jedno: wybór nie będzie łatwy! Wszyscy kandydujący byli świetnie przygotowani i mówili bardzo przekonująco. Wyłonienie liderów umożliwiło nam tajne głosowanie – po zliczeniu głosów przez komisję wyborczą, w której skład weszli Agnieszka, Sebastian i Oliwier, okazało się, że nasz pierwszy klasowy samorząd prezentuje się następująco:

Julia Jacheć – przewodnicząca
Adam Pach i Małgosia Kacprzak – zastępcy przewodniczącej
Natalia Bula – łączniczka

 

 

Nasza wymarzona szkoła

Tegoroczne wakacje należały do wyjątkowo udanych – latem wypoczęliśmy, zawarliśmy nowe znajomości i odwiedziliśmy mnóstwo fascynujących miejsc. Po dwóch miesiącach laby miło było jednak wrócić do szkoły. To z naszymi klasowymi kolegami przeżywamy przecież najciekawsze przygody! W nowy rok szkolny weszliśmy pełni energii i pomysłów na organizację czasu wspólnego. Czego chcielibyśmy się nauczyć, gdzie pojechać, w jakich zajęciach wziąć udział? W ramach podsumowania burzliwej dyskusji przygotowaliśmy w grupach plakaty, które przedstawiają naszą wymarzoną szkołę. Czy nie przypomina trochę tej, do której chodzimy?

 

 

Lekcja geografii na powitanie nowego roku szkolnego

Wszystko, co dobre, szybko się kończy – 4 września, po dwóch miesiącach wakacyjnej beztroski wróciliśmy do szkolnych ławek. Nie myślcie, że było nam z tego powodu smutno – już dawno odliczaliśmy dni do spotkania z wychowawczynią oraz koleżankami i kolegami z klasy, którym chcieliśmy opowiedzieć o naszych wakacyjnych przygodach. Nowy rok szkolny powitaliśmy więc lekcją geografii, podczas której odszukiwaliśmy na mapie odwiedzone przez nas miejsca, prezentowaliśmy pamiątki i dzieliliśmy się najlepszymi wspomnieniami. Jeśli jesteście ciekawi, gdzie latem dotarli nasi klasowi podróżnicy, zaglądnijcie do galerii.

 

 

 

ROK SZKOLNY 2016/17

    ...........................................................................................................................................................................................................................................................................

 

Konkurs W krainie matematyki

12 czerwca odbył się szkolny konkurs matematyczny dla klas II, w którym wzięły udział cztery uczennice naszej klasy: Natalka Czerwińska, Amelka Gandurska, Julka Jacheć i Małgosia Kacprzak. Dziewczynki doskonale poradziliły sobie ze wszystkimi obliczeniami, udowadniając, że z arytmetyką są za pan brat! Małgosia zajęła I miejsce, Natalka i Julka – II miejsce, a Amelka – III miejsce.

 

Finał Konkursu Czytelniczego Klas Drugich

12 maja odbył się finał szkolnego Konkursu Czytelniczego Klas Drugich, w którym udział wzięło 5 uczniów naszej klasy: Natalia Czerwińska, Małgosia Kacprzak, Adam Pach, Emilia Skawińska i Agnieszka Żerebecka. Po raz kolejny udowodniliśmy, że szkolne lektury nie mają przed nami tajemnic: I miejsce zajęły Małgosia i Agnieszka, II – Natalka, III – Adam, Emilka otrzymała wyróżnienie.


 

Konkurs czytelniczy Baśnie Andersena

Czworo uczniów naszej klasy: Julia Jacheć, Małgosia Kacprzak, Adam Pach i Agnieszka Żerebecka wzięło udział w gminnym konkursie czytelniczym, który odbył się 29 maja w Miejskim Domu Kultury w Kietrzu. Nasi koledzy doskonale poradzili sobie z pytaniami dotyczącymi twórczości duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Julka otrzymała wyróżnienie, a Małgosia zajęła pierwsze miejsce w gminie!

 

Kangur Matematyczny

          W marcu uczennice naszej klasy: Amelia Gandurska, Julia Jacheć i Małgorzata Kacprzak wzięły udział w międzynarodowym konkursie Kangur Matematyczny. Dziewczynki świetnie poradziły sobie z trudnymi zadaniami – wykazały się znajomością zasad arytmetyki, umiejętnością logicznego myślenia i wyobraźnią przestrzenną. W kategorii "Żaczek" Amelka zajęła trzecie, a Małgosia czwarte miejsce w szkole. Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w następnej edycji konkursu!

 

 

Świętujemy Dzień Matki

          Wszystkim mamom w dniu ich święta życzymy uśmiechu, radości i satysfakcji.

Żeby podziękować Wam za bezgraniczną miłość, czułość, troskę i wyrozumiałość dla naszych wybryków, przygotowaliśmy wyjątkowe upominki – każdy niepowtarzalny, bo wykonany z myślą o niezastąpionej, najukochańszej na świecie mamie.

 

Dni Nauki – warsztaty w Akademii Nauki i Rozwoju w Żorach

          Nowy miesiąc rozpoczął się dla nas wyjątkowo: od 8 do 10 maja świętujemy w szkole długo wyczekiwane Dni Nauki.
W ramach tego niezwykłego wydarzenia Adam i Patryk – uczestnicy projektu "Rozwijamy kompetencje kluczowe uczniów szkół gminy Kietrz" – wzięli udział w warsztatach w Akademii Nauki i Rozwoju w Żorach. Budując własne roboty z LEGO WeDo i obserwując serię eksperymentów chemicznych, chłopcy mieli okazję przekonać się, ile frajdy potrafi sprawić nauka. Nie możemy się doczekać, aż odpowiedzą nam o wszystkim, czego się nauczyli! 

 

W zdrowym ciele zdrowy duch

            28 kwietnia w szkole odbył się konkurs wiedzy o zdrowiu. Naszą klasę dzielnie reprezentowało w nim czworo uczniów: Agnieszka, Natalka, Adam i Patryk. Trzymaliśmy kciuki, żeby nasi koledzy jak najlepiej poradzili sobie z rozwiązaniem wszystkich zadań.
Na zdjęciu z dumą prezentujemy dyplom za zajęte III miejsce:


 

Międzynarodowy Dzień Ziemi

             21 kwietnia nasza klasa włączyła się w obchody świętowanego na całym świecie Dnia Ziemi. Z tej okazji wspólnie zastanawialiśmy się, co możemy zrobić, żeby przeciwdziałać niszczeniu najbliższego środowiska – nasze pomysły omówiliśmy i spisaliśmy. W grupach przygotowaliśmy także promujące proekologiczną postawę plakaty, na których umieściliśmy apel zwierząt leśnych do ludzi – w imieniu mieszkańców lasu poprosiliśmy kolegów, by szanowali przyrodę i dbali o czystość naszej planety. 

 

Jak ryby w wodzie

             19 kwietnia w gminie Kietrz odbyły się szkolne mistrzostwa w pływaniu, w których udział wzięło czworo uczniów naszej klasy:
Amelia Gandurska, Bartosz Lewosz, Adam Pach i Agnieszka Żerebecka.
W wodzie czuliśmy się jak ryby, czego efektem są wspaniałe wyniki końcowe. Dziewczynki zakwalifikowały się do konkursu na szczeblu powiatowym –
26 kwietnia w drugim etapie Amelka zajęła trzecie, a Agnieszka czwarte miejsce. (Materiał wideo dostępny tutaj). 

 

 Malujemy pisanki

             Ozdabianie jajek to jedna z naszych ulubionych wielkanocnych tradycji. W tym roku oprócz farb, pisaków i naklejek do przygotowywania pisanek wykorzystaliśmy
także… edytor graficzny! Zobaczcie, jakie kolorowe cuda namalowaliśmy na zajęciach komputerowych:

 

 

Po zielonej łące skaczą wiersze jak zające

             5 kwietnia pod hasłem "Po zielonej łące skaczą wiersze jak zające" odbył się w szkole konkurs recytatorski dla klas I-III.
Uczennice II c zrobiły na słuchaczach wielkie wrażenie, po mistrzowsku interpretując utwory Jana Brzechwy.
Ich aktorski talent dostrzegło także jury: Emilia Skawińska i Weronika Sobola zajęły w konkursie I miejsce, a Małgosia Kacprzak otrzymała wyróżnienie.


Mamy w klasie artystkę!

            W naszej klasie nie brakuje talentów – artystyczną smykałkę i wyjątkową kreatywność Amelii Gandurskiej doceniono w ogólnopolskim konkursie "Modny Element" zorganizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury Fabryczna we Wrocławiu. Amelka w ramach zajęć plastycznych w Miejskim Domu Kultury w Kietrzu samodzielnie zaprojektowała i wykonała torbę z recyklingu, udowadniając tym samym, że moda i ekologia mogą iść z sobą w parze – najważniejsze to być pomysłowym! 

 

 

My się zimy nie boimy!

             Wreszcie białą zima za oknem! Aż szkoda nie skorzystać!  Dlatego też  właśnie dzisiaj - 02.02.2017 mieliśmy nietypowe zajęcia
 wf –u. Wyposażeni w odpowiednie sprzęty, takie jak: spodnie narciarskie, kurtki, czapki, szaliki i rękawiczki, mogliśmy poturlać się na śniegu.
            Uczniowie z klasy II c i II d  bardzo chętnie urządzili sobie bitwę na śnieżki, a także robiłi aniołki, lepiły bałwanki,
nawet powstał mały bałwanek Olaf.

 

Galeria zdjęć


zobacz również: