programy, akcje i projekty - Matematyka

                                                                                                         

"Wszystko należy upraszczać jak tylko można, ale nie bardziej."
                                                                        ALBERT EINSTEIN

                                                                                                     Rok szkolny 2017/2018 

15 września 2017r klasa 5a miała zajęcia przyrodniczo- matematyczne w terenie- Rezerwat Łeśny w Rozumicach.  Uczniowie wyrabiali umiejętność czytania mapy, obliczania odległości rzeczywistej, a także dokonywali obliczeń rzeczywistych powierzchni rezerwatu. Ze wzgledu na pogodę część zadań wykonywali w autobusie. Nagrodą z trud było ognisko w Domu Myśliwskim >Granica" w Dzierżysławiu.

29 września 2017r odbędzie się Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.

Szkolnymi mistrzami tabliczki mnożenia w poszczególnych grupach wiekowych zostali:

Wojciech Bielesz - klasa 4a

Tomasz Marek i Matylda Makarska - klasa 5a

Marcel  Kroczak - klasa 6c

Paweł Wierzchowiec - klasa 7b

Gratulujemy i życzymy sukcesów w zdobywaniu wiedzy matematycznej.  

W konkursie plastycznym na najlepszą "Mądrą sowę" wyróżniono cztery prace.

Gratulujemy!

Wszyscy wyróżnieni otrzymali nagrody książkowe, dyplomy, medale jak również nagrody matematyczne.

6 listopada 2017r odbędzie sie Ogólnopolska Olimpiada Archimedes Matematyka -Plus. Koszt 9,30 zł.

Bardzo zapraszamy do uczestnictwa w tych zmaganiach z liczbami, działaniami  i zadaniami matematycznymi.

 Wyniki olimpiady Archimedes matematyka-Plus:

laureat I st z wyróżnieniem -Antoni Janicki

Laureat II st. – Matylda Makarska

Laureat II st - Igor Paliga

Laureat II st.- Bartosz Bator

Laureat III st. – Jakub Jabłoński

Laureat III st. –Piotr Szczucki

Laureat III st.- Rafał Macewicz

Laureat IV st. – Kamil Dudek

Laureat IV st. – Magdalena Szczygieł

Laureat IV st. -Wojciech Bielesz

Laureat V st. –Kacper Staśko

Laureat V st. -Julia Śliwińska

Laureat V st.- Michał Durda

Laureat Vst. -Bartek Jabłoński

Na lekcjach indywidualnych, lekcjach  matematyki oraz na kółku matematycznym od roku szkolnego 2017 rozwijamy swoje zainteresowania w ramach innowacji pedagoicznej  z matematyki  -"Rozwijanie twórczych zdolności matematycznych uczniów".

 Magdalena i Piotr na lekcji indywidualnej matematyki dla uczniów uzdolnionych matematycznie.

         .

 Matematyczne zmagania na lekcjach matematyki.

 

Uczniowie aktywnie pracują  na kólku matematycznym i zajęciach indywidualnych z matematyki. Zmagają się z różnorodnymi zadaniami matematycznymi, krzyżówkami. rebusami, łamigłowkami. Rozwiązują testy  matematyczne onlline. Czasami grają w gry logiczne. Wzięli udział w konkursie matematycznym onlline - Feymanki.pl

              

 5 lutego 2018r  odbył się szkolny konkurs matematyczny dla klas 6. Uczniowie zmagali się z zadaniami tekstowymi. Zwyciężcę poznany juz wkrótce.

Najlepsze wyniki otrzymali: Kamil Dudek, Magdalena Szczygieł i Piotr Szczucki. Niestety nie zdobyli 70% wymaganych punktów.  Dziekuję za udział.

Uczniowie klasy 5a i klas szóstych na lekcjach matematyki.  Uczą się matematyki poprzez zabawę. Korzystają z programów interaktywnych z matematyki.

5 lutego 2018r odbyły sie lekcje otwarte z matematyki dla Rodziców uczniów klasy 6b i 6c.

 6 lutego 2018r  siedmiu uczniów klas 6  wraz z p. Danutą Dwucet pojechało na Uniwersytet Opolski do Opola.   Wyjazd odbył się w ramach realizacji innowacji pedagogicznej  z matematyki " Rozwijanie twórczych zdolności matematycznych uczniów". Przez kilka godzin uczniowie  czuli się jak studenci. Aktywnie uczestniczyli  w przygotowanych w zajęciach informatycznych, matematycznych, fizycznych i astronomicznych przez wykładowców UO. Zajęcia były bardzo ciekawe i interesujęce.

Zajęcia odbywały sie z zakresu:

Kryptografia i steganografia - szyfrowanie i ukrywanie informacji,

Działania modulo,

Swiało (i nie tylko) gwiazd,

Polaryzacja światła,

Doświadczenia z azotem,

Obserwowanie nieba i inne ciekawostki z astronomii.

Dziękujemy serdecznie wykładowcom za przygotowanie ciekawych zajęć. Należą do nich:

dr Katarzyna Książek

dr Andrzej Jasiński

dr Małgorzta Kruszelnicka

dr Ireneusz Książek

Cały cykl zajęć na uczelni przygotowała i zorganizowała dla nas dr Kasia Książek. DZIĘKUJEMY.

Na lekcjach matematyki staramy sie pomagać kolegom i koleżankom.

14 marca 2018r -  Międzynarodowy Dzień Liczby Pi

Uczniowie kółka matematycznego mają z tej okazji przygotować dowolny wierszyk mówiący o kolejnych cyfrach rozwinięcia dziesietnego liczby pi lub przygotować grę planszową albo pikomaty. Na zajęciach z kółka obliczali liczbę pi.

  27 lutego 2018r odbyła się lekcja otwarta z matematyki dla Rodziców klasy 5a.

15 marca 2018r odbył się konkurs matematyczny KANGUR.

16 kwietnia 2018r zaproszona została  na lekcje matematyki p. Gertruda Zając wraz ze swoja klasa 3a i praktykantką. W prowadzeniou lekcji pomagali uczniowie: Magdalena Szczygieł i Piotr Szczucki- uczniowie klas szóstych. Tematem lekcji były zabawy z matematyką majace na celu jej zastosowania w życiu codziennym.  Lekcje poprowadziła p. Danuta Dwucet. Zajęcia miały na celu zaktywizowanie wszystkich uczniów, rozwijanie umiejętności poszukiwania rozwiązań, kształtowanie wytrwałości dążenia do celu, rozwijanie umiejętności współpracy w zespole, przeliczanie, logiczne myślenie, koncentrację uwagi oraz integrację i wspaniałą zabawę. Uczniowie na takiej lekcji doskonalili swoje umiejętności i wiadomości matematyczne.  Dla wszystkich uczniów za prace były kolorowe naklejki a dla najlepszych  aktywnych uczniów były nagrody rzeczowe.                                                                                        .

18 kwietnia 2018r na lekcję matematyki przyszła klas 3d z wychowawczynią p. Honoratą Bondarewicz. Zajęcia również okazały się dużym zinteresowaniem. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w lekcji. Dziekuję Magdalenie Szczygieł i Piotrowi Szczuckiemu za pomoc w realizacji zajęć.

23 kwietnia na lekcję matematyki została zaproszona klasa 3c z p. Haliną Szlachcic. Uczniowie aktywnie pracowali i wykazywali duże zainteresowanie lekcją.  Dla najlepszych  aktywnych uczniów były nagrody rzeczowe.                                                                                                                                      

Lekcje matematyki w terenie odbyły się 23 kwietnia 2018r. Zostały połączone z Dniem Ziemi.  Zajęcia  zostały przygotowane przez p. D. Dwucet i p. G.Górecką. Uczniowie  z klas 6a b i c zmagali się z zadaniami matematyczno-przyrodniczymi.  Musieli zastosować matematykę w praktyce i wykazać się wiedzą przyrodniczą. Przed wyjściem uczniowie zostali poinformowani o szkodliwościach plastiku i zanieczyszceniach środowiska naturalnego. Kontynuacją promocji Dnia Ziemi była wytcieczka do Arboretrum Ziemi Raciborskiej w dniu 24. 04.2018r. pojechały klasy 5a i 4b z opiekunami: G. Górecka i D. Dwucet.

Tak pracujemy na lekcjach matematyki,kółku matematycznym i zajęciach indywidualnych z matematyki. Każde zadanie jest dla nas wyzwaniem.

Więcej zdjęć w galerii!!!

7 maja na lekcję matematyki przyszła klasa 3a z p. Anną Piotrowską. Uczniowie ładnie pracowali indywidualnie oraz w grupach. W prowadzeniu lekcji pomagała ucz. Magdalena Sczygieł z kl. 6c.  Tłumaczyła zawiłości matematyczne  uczniom potrzebującym pomocy.

 21 maja  2018r o godz. 8.50 w swietlicy szkolnej odbędzie się Szkolny Konkurs Matematyczny o mistrza rachunków "MATMISTRZ 2018" dla klas 4-7. Zapraszam wszystkich chętnych do udziału. Zgłoszenia do 11 maja do p. D. Dwucet s.214

15 maja  2018r  trójka uczniów tj.  M. Gorzko. A. Siorak z kl. 7 oraz P. Szczucki z kl. 6 pod opieką  p. Tołpy  wzieli udział w powiatowym konkursie o płaskowyżu głubczyckim we Włodzieninie. Brawo wróciłi z I miejscem. Gratulujemy naszym uczniom i Rodzicom.

  21 maja 2018r. 59 uczniów klas 4-7 wzięło udział w szkolnym konkursie matematycznym  "MATMISTRZ 2018" walcząć o tytuł mistrza rachunków. Mistrz jest tylko jeden - uczestnicy musieli wykazać się sprytem i szybkością obliczania.  Tak więc tytuł mistrzów rachunków danych klas otrzymali:

Maksymilian Gorzko -  mistrz rachunków klas siódmych

Jakub Jabłoński - mistrz rachunków klas szóstych

Zuzanna Kacprzak - mistrz rachunków klas piątych

Michał Durda - mistrz rachunków klas czwartych.

Gratuluję.

6 czerwca 2018r nasi mistrzowie rachunków jadą do Włodzienina na Powiatowe Mistrzostwa Tabliczki Mnożenia. Życzymy powodzenia.

Wyniki konkursu Kangur Matematyczny 2018

Dudek Kamil 96,25 został wyróżniony w kategorii Beniamin. Gratulujemy.

.................................................................................................................................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................................................................................................................................

                  

                                                                          

Rok szkolny 2016/2017

30 września  2016r odbył się Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Dzień ten zoorganizowały panie: D. Wróbel, A. Polak i E. Tołpa. Więcej czytaj w zakładce ŚDTM.

8 listopada 2016r 33 uczniów zmagało się z zadaniami matematycznymi w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Matematycznej - "Archimedes Plus-Matematyka". Organizator - D. Wróbel. Wyniki w zakładce na stronie głównej.

12 stycznia 2017r odbył się Wojewódzki Konkurs Matematyczny - etap rejonowy. Uczennica kl. 5c Magdalena Szczygieł zajęła III miejsce. Walczyła z szóstoklasistami. Gratuluję.

W marcu ucznioiwe wzięli udział w Kangurze Matematycznym.  Organizator -E. Tołpa.

Wyniki dla kategorii:

Maluch - klasa 4 szkoły podstawowej

NAZWISKO I IMIĘ PUNKTY UWAGI

KACPRZAK MAGDA 95,00 wyróżniony

SLIWINSKA JULIA 82,50 wyróżniony

GAWRONSKA AGATA 73,25

MAKARSKA MATYLDA 68,75

GAJ OLIWIA 67,50

DURDA JULIA 56,25

KRECHOWICZ ADAM 56,25

HERBA KAROL 55,50

STEPOWSKA PATRYCJA 47,50

MAREK TOMASZ 42,50

CZYZEWSKA KAROLINA 26,25

OLSZEWSKI MICHAL 23,75

Wyniki dla kategorii:

Beniamin - klasa 5 szkoły podstawowej

NAZWISKO I IMIĘ PUNKTY UWAGI

SZCZYGIEŁ MAGDALENA 83,75

TIMLER DOMINIKA 72,50

SZCZUCKI PIOTR 69,25

JABłOŃSKI JAKUB 42,75

Natomiast 24 kwietnia  2017r. 37 uczniów klas 4-6 walczyło o tytuł mistrza rachunków w szkolnym konkursie matematycznym -"MATMISTRZ 2017". Organizator -D. Dwucet.

Mistrzami rachunków w klasach 4-6 zostali uczniowie:

Mistrz rachunków klas czwartych - Matylda Makarska - 72% zdobytych punktów

Mistrz rachunków klas piątych - Kamil Dudek - 88% zdobytych punktów. GRATULUJĘ. Nagrody i dyplomy czakają na zwyciężców.

Uczennica kl. 5b Dominika Timler uzyskała również 88% zdobytuch punktów, lecz w dogrywce z Kamilem nie udało się jej. Jadnak GRATULUJE tak wysokiej punktacji.

Natomiast uczniowie klas szóstych nie zdobyli tytułu mistrza rachunków, gdyz nie uzyskali 60% wymaganych punktów. Przykro. Za rok poprawią swoje lokaty.

9 maja  2017r  trójka uczniów tj. K. Rzeczkowski, M. Gorzko z kl. 6 oraz M.Szczygieł z kl. 5 pod opieką  p. Tołpy  wzieli udział w powiatowym konkursie o płaskowyżu głubczyckim we Wlodzieninie. Brawo wróciłi z I miejscem. Gratulujemy naszym uczniom.

Gala rozdania nagród w Głubczycach 12 czerwca 2017r.

 

16 maja 2017r  lekcja matematyki dla klas 5 odbyła się w terenie z p. D. Dwucet

 Uczniowie klas  5  rozwiązywali zadania matematyczne w okolicy szkoły. Lekcje te miały na celu zaktywizowanie wszystkich, rozwijanie umiejętności poszukiwania rozwiązań, kształtowanie wytrwałości dążenia do celu, rozwijanie umiejętności współpracy w zespole, przeliczanie, klasyfikowanie, mierzenie oraz integracja i wspaniała zabawa.

Podzieleni na grupy uczniowie mierzyli, liczyli i sprawdzali, obwody drzew, jaką powierzchnię ma plac przed szkołą, ile metrów siatki potrzeba na ogrodzenie placu zabaw, ile piasku należy przywieźć do piaskownicy, jakiej pojemności worki na śmieci należy zakupić aby pasowały do koszy na terenie szkoły.

     Dla uczniów, którzy nie mają predyspozycji w kierunku przedmiotów ścisłych, treści matematyczne mogą być dość trudne do zrozumienia. Nieocenioną pomocą mogą być „lekcje w terenie”, na których uczeń w praktyce wykorzystuje zdobyte wcześniej wiadomości i umiejętności. Podczas takich lekcji nauczycielowi chodzi o to, aby zagadnienia i wykorzystanie praktyczne matematyki dla wszystkich były jasne i zrozumiałe.   

 Uczniowie z klas V po takich zajęciach poza szkołą rozumieją potrzebę stosowania tych obliczeń w życiu codziennym. Lekcja taka wzbogaciła wyobraźnię uczniów, pomogła  lepiej zrozumieć dane zagadnienia. Dzięki  formie lekcji uczniowie łatwiej uczą się posługiwania się jednostkami długości  w życiu codziennym i z większym zainteresowaniem rozwiązują zadania, które w innej sytuacji nie sprawiłyby im takiej przyjemności.

Wnioski z lekcji:
Po przeprowadzeniu lekcji okazało się, że uczniowie mają duże trudności z organizacją pracy. Nie potrafią prawidłowo analizować zadań. Podkreślić jednak należy wytrwałość i upór, z jakim uczniowie starali się wykonać zadania. Zauważyłam, że nawet ci uczniowie, którzy zazwyczaj nie wykazywali szczególnej aktywności na lekcjach, tym razem bardzo angażowali się w pracę zespołu i chętnie prezentowali swoje pomysły.  Opracowała: Danuta Dwucet

                                                                                                                                                                                                                               

Lekcja matematyki w terenie - zadania

Pomiary i obliczenia zapisz na karcie pracy.

 1. Oblicz ile puszek farby należy kupić aby odnowić salę nr 214. Przyjmij, że 1 litr farby wystarcza na pomalowanie 10m2

  2. Oblicz ile wody powstanie po roztopieniu się śniegu pokrywającego boisko szkolne na grubość  8 cm.

  3. Oblicz ile kubików pisku należy kupić do piaskownicy na terenie placu zabaw?

  4.  Jakiej pojemności worki na śmieci należy zakupić, aby pasowały do koszy stojących na terenie szkoły.
 2. Zmierz pole powierzchni i obwód boiska . Oblicz ile rolek sztucznej trawy należałoby kupić aby pokryć to boisko. Przyjmij, że rolka sztucznej trawy po rozwinięciu ma wymiary 4x20m.

  6. Oblicz ile nasion trawy należało kupić, aby obsiać trawniki na terenie szkoły. Przyjmij, że 100g nasion wystarcza na obsianie powierzchni 6m2..
 3. Ile metrów siatki potrzeba na ogrodzenie placu zabaw?
 4. Na mapie turystycznej odległość między dwoma schroniskami wynosiła 12
 5. Rzeczywista odległość między nimi wynosiła 2,4 km. W jakiej skali została wykonana ta mapa?

 Tradycyjnie p. Danuta Dwucet  również w tym roku zaprosiła  uczniów  klas trzecich z wychowawczyniami na lekcje matematyki. Tak więc p. Jadwiga Nowak uczestniczyła ze swoją klasą w lekcji matematyki 15 maja, natomiast p. Dorota Piasna 17 maja. Pani Urszula Głogiewicz 5 czerwca 2017r.  Dziękuję za przyjęcie zaproszenia.

Uczniowie klas trzecich  rozwiązywali różne zadania matematyczne. Lekcje te miały na celu zaktywizowanie wszystkich, rozwijanie umiejętności poszukiwania rozwiązań, kształtowanie wytrwałości dążenia do celu, rozwijanie umiejętności współpracy w zespole, przeliczanie, logiczne myślenie, koncentracja uwagi oraz integracja i wspaniała zabawa. Uczniowie na takiej lekcji doskonalili swoje umiejętności i wiadomości matematyczne.  Dla najlepszych  aktywnych uczniów były nagrody rzeczowe.

Zajęcia z zdw z matematyki i kółka matematycznego u D. Dwucet.  Pracujemy również z tablicą interaktywną.

 Na lekcji matematyki gramy w karty. Tak, gramy i bawimy się i w ten sposób utrwalamy tabliczkę mnożenia i usprawniamy sprawnośc rachunkową oraz  logiczne myślenie.

  W klasach szóstych uczniowie bardzo chętnie pomagaja słabszym uczniom.

      Nagrodą za ciężką pracę dla niektórych uczniów  będą  oceny bardzo dobre i celujące z matematyki na koniec roku.

                                                                                                                                                                                      Opracowanie: D. Dwucet

                                                                                                                                                                        

zobacz również: