programy, akcje i projekty - Ratujemy i Uczymy Ratować

Znalezione obrazy dla zapytania ratujemy i uczymy ratować

Od roku 2014 nasza szkoła uczestniczy w Programie Edukacyjnym  "Ratujemy i Uczymy Ratować",

organizowanym przez fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Program prowadzony jest od kwietnia 2006 roku i skierowany jest do klas I-III w szkołach podstawowych.

Oprócz  poznania  przez uczniów  zasad pierwszej pomocy ogromny wpływ ma również ich postawa, pewność co do swoich umiejętności,

a także obawy, które często im towarzyszą. Program RUR polega na wprowadzeniu zajęć z podstawowych czynności ratujących życie

powszechnie już w pierwszych klasach szkoły podstawowej.

W roku szkolnym 2016/2017 po raz pierwszy, z inicjatywy Pań Małgorzat Hołdy oraz Honoraty Bondarewicz wzięliśmy udział w akcji  bicia Rekordu Guinnessa

w jednoczesnym prowadzeniu  resuscytacji krążeniowo-oddechowej  przez jak największą liczbę osób.

.................................................................................................................................................................................................................................................................................

„Umiem ratować”

Uczniowie kl. IV a, IV b, IV "c" w roku szkolnym 2013/ 2014 brali udział w zajęciach teoretyczno -   praktycznych z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej pod kierunkiem p.

Genowefy Góreckiej. Zajęcia były prowadzone w ramach wolontariatu.   Poprzez ciekawe formy wszyscy mogli nauczyć się udzielania i wzywania pomocy. Najpierw odbyła się projekcja filmu

instruktażowego :„Czy potrafisz ratować życie?”.

Potem uczniowie obejrzeli instrukcję ćwiczeń resuscytacji krążeniowo – oddechowej i poznali kolejne etapy udzielania pierwszej pomocy, po czym

każdy z uczniów ćwiczył na fantomie.

Pamiętamy, że udzielanie pierwszej pomocy ma swój ustalony schemat:

1. Bezpieczeństwo osoby ratującej życie.
  2. Sprawdzanie przytomności osoby poszkodowanej.
  3. Wezwanie pomocy.
  4. Sprawdzenie oddechu:
  5. a). gdy jest oddech – układamy poszkodowanego w pozycji   bocznej ustalonej,

b). brak oddechu – wykonujemy 2 oddechy ratownicze i uciskamy 30 razy klatkę piersiową na zmianę, aż do przybycia karetki pogotowia.

1. 06.2014 roku nasza szkoła wzięła udział

w I Powiatowym Konkursie Pierwszej Pomocy Przedmedycznej, który odbył się w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Baborowie. Konkurs objął swym zasięgiem wiele działań związanych z

umiejętnością udzielania pomocy i bezpieczeństwem. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Maciej Rasiuk, Szymon Maćko, Michał Górecki i Maciej Waliduda. W przygotowywaniu

uczniów do konkursu uzyskałam bardzo duże wsparcie, pomoc od p. Janusza Krzysztofka – ratownika medycznego z Kietrza , za co mu serdecznie dziękujemy.

Nasza szkoła zajęła III miejsce, z czego jesteśmy bardzo dumni, tym bardziej, że różnica pomiędzy drużynami była minimalna.

Konkurs był przeprowadzony profesjonalnie. Nad jego przebiegiem czuwała komisja złożona z przedstawicieli Polskich Służb ratowniczych:

-Ratownik medyczny – p. Maciej Isański,

-Ratownik WOPR – p. Waldemar Kijewski,

-Naczelnik OSP w Baborowie – p. Roman Kraszewski,

-Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji: mł. Asp. Jarosław Bartczak, sierż. Szt. Marcin Kaczmar.

Gdyby co dziesiąty mieszkaniec naszej planety potrafił udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej rocznie ocaliłoby to milion mieszkańców.