Mikołaj w naszych zeszytach !
6 grudnia, święty Mikołaj wskoczył do zeszytów z j. polskiego. Zmobilizował nas do ułożenia krzyżówki i zredagowania opisu.
Oto jak pracowaliśmy.
Za nami piękne wakacje, przed nami czas nauki. Jako uczniowie klasy czwartej rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2018/2019 i mamy nadzieję, że będzie on wyjątkowy i przyniesie nam wiele piątek i szóstek w dzienniku.
Wrzesień był miesiącem, w którym przywyczajaliśmy się do nowych nauczycieli i przedmiotów, a także poprzez wspólnie spędzony czas i zabawę staraliśmy się na nowo poznać i jeszcze bardziej polubić. Doskonałą okazją do tego był Dzień Chłopaka. Postanowiliśmy, że napierw odwiedzimy Muzeum Multimedialne, a po łyku historii spędzimy wspólnie czas bawiąc się w klasowe quizy i pałaszując przy okazji coś smacznego. Utwalone na zdjęciach uśmiechy pokazują, że był to miło spędzony czas!
........................................................................................
CZAS SIĘ POŻEGNAĆ
19 czerwca pożegnaliśmy kolejny rok nauki, a jednocześnie pierwszy etap edukacji.
Były wiersze, wzruszające piosenki, później spotkanie z rodzicami i podsumowanie ostatnich konkursów, rozdanie dyplomów, wyróżnień
za szczególną aktywność w bieżącym roku szkolnym.
W piątek odebraliśmy świadectwa promujące nas do czwartej klasy.
Życzymy nauczycielom, rodzicom i sobie wspaniałego wypoczynku.
"MAŁY HUMANISTA"
5 czerwca - Maja Maćko, Amelka Panasińska i Igor Paliga brali udział w Powiatowym Konkursie Przedmiotowym " MAŁY HUMANISTA".
Życzymy dobrych wyników konkursowych.
BYLIŚMY W KRAKOWIE …
29 maja byliśmy na wycieczce klasowej w Krakowie. Zwiedzanie dawnej stolicy Polski zaczęliśmy od Barbakanu. Szlakiem królewskim przeszliśmy poprzez Rynek Główny na Wawel. W drodze podziwialiśmy średniowieczne kamieniczki, zatrzymaliśmy się pod domem Jana Matejki, na rynku wysłuchaliśmy hejnału z wieży mariackiej oraz legend związanych z tym miejscem.
Wawel zrobił na nas ogromne wrażenie. W skupieniu poruszaliśmy się po Katedrze Wawelskiej, miejscu ważnych wydarzeń w historii naszego kraju. Później odwiedziliśmy krypty, w których spoczywają nasi władcy i wielcy Polacy. Na wieży dzwonów dotykaliśmy serce „Zygmunta”, mając nadzieję, że nasze skryte marzenia się spełnią.
Kolejnym etapem naszej wycieczki były lekcje muzealne. Chłopcy w Skarbcu poznawali sposoby obrony i walki w średniowieczu oraz zwyczaje związane ze stanem rycerskim. Pod koniec prezentacji byli pasowani na rycerzy. Dziewczynki w komnatach poznawały zwyczaje związane z życiem w średniowiecznym zamku.
Wzgórze Wawelskie pożegnaliśmy wizytą w Smoczej Jamie i spacerem nad Wisłą.
W drodze powrotnej na Rynek zatrzymaliśmy się na chwilę pod oknem patrona naszej szkoły - Jana Pawła II, a później włączyliśmy się w wielokulturowy tłum radosnych ludzi, robiliśmy „zakupy” w Sukiennicach, bawiliśmy się … .
Z żalem opuszczaliśmy Kraków, jesteśmy pewni, że znowu do niego wrócimy.
KONKURS HUMANISTYCZNY
15 maja podczas apelu pani Anna Piotrowska podsumowała wyniki szkolnego konkursu humanistycznego. Z naszej klasy w zmaganiach konkursowych brali udział:
Bartosz Bator, Julia Burdzińska, Bartłomiej Kopaniecki, Rafał Macewicz, Maja Maćko, Igor Paliga, Amelia Panasińska i Karolina Wołoszyn.
Dzieci pisały cztery sprawdziany, w których zmagały się z zawiłościami polskiej pisowni.
Najwięcej punktów zgromadzili: Igor Paliga, Maja Maćko i Amelia Panasińska. Te osoby reprezentowały klasę w finałowym sprawdzianie.
Najwyższy wynik i I miejsce w SZKOLNYM KONKURSIE HUMANISTYCZNYM zajął Igor Paliga, wyróżnienia otrzymały Maja Maćko i Amelia Panasińska.
Serdecznie gratulujemy!
WIWAT MAJ, TRZECI MAJ …
27 kwietnia zaprosiliśmy koleżanki i kolegów wraz z wychowawcami z klas I-III na uroczysty apel poświęcony rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
W podniosły nastrój wprowadził nas utwór A. Vivaldiego „Wiosna”. Montaż słowno-muzyczny przeplatały wiersze i piosenki. Nasz kolega z kl. VI „b” Jakub Besz na chwilę wcielił się w historyczną postać ostatniego króla Polski – Stanisława Augusta Poniatowskiego i odczytał wybrane fragmenty ustawy zasadniczej z 3 maja 1791 r.
Na zakończenie apelu z dumą i szacunkiem dla twórców tego niezwykłego dokumentu wszyscy odśpiewaliśmy nasz hymn narodowy.
DRZEWKO STULECIA
1918 - 2018
27 kwietnia zasadziliśmy – wspólnie z uczniami z kl. III „b” DRZEWKO STULECIA na pamiątkę setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, którą obchodzimy w tym roku.
Będziemy o nie dbać i chronić je przed wszelkimi niebezpieczeństwami.
WIOSENNA WYCIECZKA DO … TAJEMNICZEGO OGRODU
18 kwietnia byliśmy w Rybniku na wycieczce klasowej z koleżankami i kolegami z klasy III „b” na spektaklu pt. „TAJEMNICZY OGRÓD” w Teatrze Ziemi Rybnickiej. Historia bohaterów poruszyła nas. Tytułowy OGRÓD pomógł zrozumieć dzieciom, co jest naprawdę w życiu ważne. Nas uczy, że dobre uczucia, miłość, życzliwość – należy pielęgnować jak kwiaty, natomiast złe – wyrywać jak chwasty. Wymaga to oczywiście wysiłku, na który trzeba się zdobyć.
- Dobro i siła są w każdym z nas, trzeba tylko pozwolić im działać.
Z teatru udaliśmy się na rynek, przyglądaliśmy się średniowiecznej zabudowie, podziwialiśmy pięknie odrestaurowane kamieniczki, później odpoczywaliśmy w McDonald's.
Słoneczna, wiosenna pogoda zachęciła nas do spaceru po PARKU TEMATYCZNYM nad Nacyną. Park zrobił na nas ogromne wrażenie. Liczne urządzenia w nim zgromadzone budziły nasze zainteresowanie. Oglądaliśmy, czytaliśmy, doświadczaliśmy, wspinaliśmy się … .
Z wycieczki wróciliśmy pełni wrażeń i radości.
Lekcja matematyki inaczej …
16 kwietnia byliśmy na lekcji matematyki u pani mgr Danuty Dwucet. Powtarzaliśmy i utrwalaliśmy wiadomości, których uczyliśmy się w klasach I-III.
Rozwiązywaliśmy zadania indywidualnie i w grupach. W trakcie pracy dobrze się bawiliśmy. Lekcja bardzo nam się podobała.
Dziękujemy za zaproszenie.
KONKURS NA BARANKA WIELKANOCNEGO
Amelka Panasińska i Weronika Chadała wykonały piękne wielkanocne baranki na ogłoszony w szkole konkurs. Obie prace zostały wyróżnione.
Gratulujemy koleżankom i zachęcamy wszystkich do udziału w konkursach, w których możemy wykorzystać swoje zdolności i zainteresowania.
SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI
10 kwietnia Maja Maćko, Ewa Marek i Karolinka Wołoszyn reprezentowały naszą klasę w SZKOLNYM KONKURSIE RECYTATORSKIM, który w tym roku odbył się pod hasłem "Wiersze jak motyle niosą wiosną piękne chwile". Dziewczynki spisały się bardzo dobrze, pięknie wyrecytowały swoje wiersze.
Maja zajęła w konkursie II miejsce.
Gratulujemy koleżankom i życzymy sukcesów w dalszych recytatorskich zmaganiach.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI
2 kwietnia obchodzimy MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI. W związku z tym, 5 kwietnia odwiedziliśmy Miejsko-Gminną Bibliotekę w Kietrzu.
Pracujące w niej Panie -Teresa Kupiec i Marzena Pawęska zapoznały nas z księgozbiorem przeznaczonym dla dzieci, nauczyły jak z niego korzystać, poleciły książki, które warto przeczytać.
W czasie spotkania rozmawialiśmy o swoich ulubionych książkach, rozwiązywaliśmy zagadki i wspólnie przeczytaliśmy bajkę o niezwykłym niedźwiadku.
Po powrocie do szkoły obiecaliśmy sobie, że zapiszemy się do miejskiej biblioteki i będziemy ją często odwiedzać.
Z WIELKANOCNYMI ŻYCZENIAMI …
Zbliżają się wiosenne święta – WIELKANOC . Misterium Męki Pańskiej wprowadziło nas w atmosferę Wielkiego Tygodnia poprzedzającego największą tajemnicę naszej WIARY
– odkupienie człowieka przez Zmartwychwstanie Bożego Syna – Jezusa Chrystusa.
A my zrobiliśmy świąteczne kartki z pisankami, bo zgodnie z tradycją
- Nie ma Wielkanocy bez barwnych pisanek!
Dołączamy serdeczne życzenia zdrowych i radosnych Świąt Wielkanocnych, smacznego jajka, mokrego dyngusa i miłych niespodzianek od ZAJĄCZKA.
Uczniowie klasy trzeciej „a” wraz z wychowawczynią
WODA – ŹRÓDŁEM ŻYCIA
22 marca obchodziliśmy ŚWIATOWY DZIEŃ WODY. Zgłębialiśmy problem znaczenia wody w środowisku przyrodniczym czytając informacje i oglądając fotografie wyeksponowane na wystawie tematycznie poświęconej tej problematyce. Postaramy się
w świadomy sposób korzystać z wody i zapobiegać jej marnowaniu.
Nasza klasa włączyła się w zbiórkę pieniędzy na budowę studni w Sudanie Południowym. Wierzymy, że nadejdzie taki czas, że wszyscy ludzie będą mieli dostęp do czystej, zdrowej wody.
Zapamiętamy, że należy pić około dwóch litrów wody dziennie, ponieważ jej niedobór w organizmie jest szkodliwy.
WITAJ, WIOSNO ...
"Uśmiechnij się i podaj dalej" - w taki sposób witaliśmy WIOSNĘ.
Stawialiśmy na uśmiech i dobrą zabawę. Z zapałem wykonywaliśmy zadania przygotowane przez Samorząd Uczniowski. Nasze "zajączki"
w wiosennym wydaniu czuwają nad dobrą atmosferą w sali lekcyjnej.
DZIEŃ KOBIET i … Dziewczynek
8 marca chłopcy pamiętali o swoich koleżankach. Zaśpiewali tradycyjne STO LAT i wręczyli dziewczynkom słodycze. Są to pierwsze kroki – częściowo inspirowane przez dorosłych okazywania sobie wzajemnego szacunku i sympatii.
W czasach rycerzy, warownych zamków, pięknych dam …
28 lutego braliśmy udział w żywej lekcji historii przeprowadzonej przez Grupę Artystyczną REKONSTRUKTO. Wybraliśmy się w podróż w czasie do epoki średniowiecza, która trwała około tysiąc lat. Poznaliśmy rycerski ekwipunek i uzbrojenie, rycerskie zwyczaje - pojedynki, turnieje, byliśmy pasowani na rycerzy, poznaliśmy kodeks rycerski, testowaliśmy naszą siłę poddając się próbie miecza. Narzędzia tortur, które mieliśmy okazję poznać pozwoliły nam zetknąć się z okrutnym prawem obowiązującym w średniowieczu.
Ta lekcja historii na długo pozostanie w naszej pamięci.
RÓŻNORODNOŚĆ ŻYCIA
6 lutego byliśmy na spotkaniu ukazującym bogactwo fauny, która nas otacza. Poznaliśmy różne zwierzęta, którymi opiekują się nasi starsi koledzy i koleżanki. Dowiedzieliśmy się jakie są ich zwyczaje, upodobania, potrzeby. Największą atrakcją była bezpośrednia obserwacja zwierząt. Każdy z nas chciał dotknąć, pogłaskać, przytulić milusińskie zwierzaczki. Z żalem wracaliśmy na dalsze zajęcia – również z nadzieją, że może rodziców uda się namówić na … np. papugę, żółwia czy perskiego kotka?
DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU - 2018
6 lutego kolejny raz obchodzono Dzień Bezpiecznego Internetu,
w tym roku pod hasłem „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”.
W tym dniu dokładnie przeanalizowaliśmy DEKALOG adresowany do osób korzystających z INTERNETU, rozmawialiśmy o zasadach obowiązujących w sieci, przestrzeganie ich daje nam poczucie bezpieczeństwa.
Kontakt wirtualny z innymi osobami wymaga od nas kultury i szacunku we wzajemnej komunikacji.
KARNAWAŁOWY ZAWRÓT GŁOWY
30 stycznia bawiliśmy się na balu karnawałowym w świetlicy naszej szkoły wraz z koleżankami i kolegami z klas trzecich. Były tańce, pląsy, konkursy, niespodzianki. Rodzice przygotowali pyszny poczęstunek. Bal pozostanie
na długo w naszej pamięci, będziemy do niego wracać wspominając okres nauki w młodszych klasach.
WIEŚCI Z OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY MATEMATYCZNEJ i JĘZYKA ANGIELSKIEGO
W Olimpiadzie Matematycznej Archimedes – PLUS wzięło udział sześciu uczniów z naszej klasy: Bartosz Bator, Bartłomiej Kopaniecki, Rafał Macewicz, Igor Paliga, Piotr Pszonka i Jakub Sokołowski. Chłopcy bardzo dobrze się spisali. W konkursie wyróżnili się: Bartosz i Igor – otrzymali tytuł laureata II stopnia oraz Rafał – został laureatem III stopnia. Serdecznie gratulujemy uczestnikom konkursu i zachęcamy do udziały w kolejnych zmaganiach matematycznych.
Nasza koleżanka – Maja Maćko w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Języka Angielskiego – Archimedes PLUS otrzymała tytuł laureata I stopnia. Serdecznie gratulujemy
Z RODZICAMI MOŻNA ZROBIĆ WIELE
12 grudnia na ZAJĘCIACH OTWARTYCH w świetlicy szkolnej dzieci pracowały pod okiem rodziców i we współpracy
z nimi. Wspólnie z rodzicami uczniowie wykonywali KARTKI ŚWIĄTECZNE. Wszystkim udzieliła się atmosfera zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Na początku dzieci zaśpiewały piosenki o tematyce świątecznej, które poznały na zajęciach, Amelka Panasińska pięknie zagrała kolędy na keyboardzie. Potem już wszyscy dzielnie pracowali. Należy podkreślić, że na zajęcia wszyscy przyszli z gotowymi pomysłami, wyszukanymi materiałami i bardzo pozytywnie nastawieni. Tutaj nikt nikogo nie oceniał, celem była dobra zabawa i przede wszystkim radość ze wspólnego tworzenia. Prace „wyszły” przepięknie, każda inna, niepowtarzalna, jedyna w swoim rodzaju. Kartki świąteczne zgodnie z wolą dzieci i ich rodziców zostały przekazane na kiermasz i dochód z nich będzie przeznaczony na leczenie Szymonka Prusa.
Dziękuję rodzicom za przybycie na zajęcia, włączenie się do wspólnej pracy oraz przygotowanie poczęstunku,
a także pani Edytce Gonet za pomoc w zorganizowaniu przedsięwzięcia.
MIKOŁAJKI W GLIWICACH
6 grudnia spędziliśmy MIKOŁAJKI na wycieczce w Gliwicach. Najpierw byliśmy w teatrze muzycznym Wit-Wit
na przedstawieniu „MIKOŁAJKI Z KRÓLOWĄ ŚNIEGU”. Od ŚW. MIKOŁAJA otrzymaliśmy piękne prezenty. Później zostaliśmy wprowadzeni w atmosferę świąt Bożego Narodzenia na gliwickim rynku, gdzie rozpoczął się przedświąteczny jarmark. Po posiłku w McDonald's zwiedzaliśmy Palmiarnię. Przewodnik prowadził nas "Ścieżką Wiedzy o Roślinach Egzotycznych". Mieliśmy okazję również poobserwować niezwykłe zwierzęta, które znalazły w palmiarni swój dom. W sposób szczególny urzekły nas akwaria z egzotycznymi rybami. Wieczorem wróciliśmy pełni wrażeń do domu.
POMAGAMY ZWIERZĘTOM W LESIE
Jesienią zbieraliśmy karmę dla leśnych zwierząt. Zebrane zboże, warzywa, ziemniaki w ilości 700 kg przekazaliśmy myśliwym z koła łowieckiego MUFLON w Głubczycach.
Liderami w zbiórce są: Amelka Panasińska – 300 kg, Jakub Sokołowski – 190 kg i Bartek Kopaniecki – 112 kg.
Karmę przynieśli także: Maja Bydłowska, Weronika Chadała, Emil Maciaszczyk, Ewa Marek, Piotrek Pszonka i Karolinka Wołoszyn.
Karmę dla zwierząt udało się zgromadzić dzięki zaangażowaniu rodziców, za co serdecznie dziękujemy.
WIECZÓR WRÓŻB
29 listopada w świetlicy naszej szkoły bawiliśmy się z koleżankami i kolegami z kl. III „b” na tradycyjnych ANDRZEJKACH. Tańczyliśmy, braliśmy udział w różnych zabawach oraz wróżyliśmy sobie nawzajem. Przy poczęstunku zorganizowanym przez rodziców mieliśmy okazję lepiej się poznać.
W MAJSTERKOWIE …
24 listopada byliśmy na wycieczce klasowej w Raciborzu. Najpierw braliśmy udział w zajęciach warsztatowych organizowanych przez CASTORAMĘ. Samodzielnie zrobiliśmy organizery. Na zakończenie otrzymaliśmy dyplomy
i miłe upominki. Później z przewodnikiem zwiedzaliśmy RACIBORSKIE MUZEUM. Wielkie wrażenie zrobiła na nas egipska mumia. Wycieczkę zakończyliśmy w McDonald's dzieląc się wrażeniami z wycieczki.
W ŚWIECIE CHLEBA ...
14 listopada byliśmy w kietrzańskiej piekarni METRO-PLUS. Wycieczka miała charakter edukacyjny. Dzieci poznały cały proces wypieku chleba od przygotowania ciasta do smakowania pachnących bochenków. Miały możliwość uzupełnienia i zweryfikowania teoretycznej wiedzy zdobytej na zajęciach w szkole. Uczniowie z zainteresowaniem obserwowali pracę piekarzy. Zadawali liczne pytania, śledzili kolejne etapy wypieku chleba, z ogromnym zaangażowaniem posypywali makiem wyrośnięte bochenki. Pod koniec zajadali się kromkami chleba, który w ich opinii był wyjątkowy.
Na zakończenie, podczas miłej rozmowy podsumowującej zajęcia, podziękowaliśmy Gospodarzom
oraz Pani Violettcie Burdzińskiej, która w piekarni była naszym przewodnikiem - za uświadomienie wartości chleba
postrzeganej poprzez ciężką pracę wielu ludzi.
"ŚNIADANIE DAJE MOC”
8 listopada w ramach zajęć edukacyjnych położyliśmy nacisk na zdrowe odżywianie się. Dzieci z pomocą rodziców przygotowały drugie śniadania. Podczas wspólnego posiłku przypomnieliśmy sobie
12 ZASAD ZDROWEGO ODŻYWIANIA.
KU PAMIĘCI …
31 października tradycyjnie odwiedziliśmy cmentarz w związku
ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych i Zaduszkami.
Zapaliliśmy znicz pod krzyżem, modliliśmy się w intencji zmarłych.
Zatrzymaliśmy się pod tablicami upamiętniającymi tragicznie zmarłych Polaków w Katyniu, na Syberii oraz w obozie przymusowej pracy na terenie Kietrza.
BLIŻEJ KULTURY …
25 października byliśmy na spektaklu teatralnym
w Raciborskim Centrum Kultury.
Oglądaliśmy przedstawienie pt. „Pinokio”,
które bardzo nam się podobało.
Wycieczkę zakończyliśmy spacerem po raciborskim rynku.
POMAGAMY ...
Uczniowie wzięli udział w akcji zbierania zabawek
z JAJEK – NIESPODZIANEK dla chorych koleżanek i kolegów.
Najbardziej zaangażowali się Karolinka Wołoszyn i Bartek Kopaniecki.
Zabawki przynieśli również: Weronika, Zuzia, Amelka Zwizło, Igor i Hubert.
DZIEŃ CHŁOPAKA
29 września obchodziliśmy w naszej klasie DZIEŃ CHŁOPAKA.
Podczas wspólnej zabawy dziewczynki zaśpiewały kolegom tradycyjne STO LAT i wręczyły niespodzianki.
..................................................................................................
ROK SZKOLNY 2017/2018
We wrześniu wybraliśmy samorząd klasowy
Amelka Panasińska - pełni funkcję "GOSPODYNI" klasy
Julka Burdzińska i Karolinka Wołoszyn wspierają przewodniczącą i zastępują podczas jej nieobecności
O nas ...
Klasa III „a” liczy 20 uczniów:
dziewczynki: Julia Burdzińska, Maja Bydłowska, Weronika Chadała, Maja Maćko, Ewa Marek,
Zuzanna Mateja, Amelia Panasińska, Amelia Skibińska, Karolina Wołoszyn, Amelia Zwizło
chłopcy: Bartosz Bator, Kuba Kamiński, Bartłomiej Kopaniecki, Rafał Macewicz, Emil Maciaszczyk,
Michał Matląg, Igor Paliga, Hubert Plata, Piotr Pszonka, Jakub Sokołowski
Wychowawczyni - Gertruda Zając
SAMORZĄD KLASOWY
Amelia Panasińska - przewodnicząca
Julia Burdzińska - zastępca przewodniczącej
Karolina Wołoszyn - łącznik klasowy
................................................................................................................................................................................................................................................................................
Do zobaczenia we wrześniu !!!
Radosnych i bezpiecznych wakacji, wielu niezwykłych przygód, wspaniałych przyjaciół
i spełnienia wszystkich wakacyjnych planów i marzeń
swoim UCZNIOM
życzy wychowawczyni
SZKOLNY KONKURS MATEMATYCZNY KLAS DRUGICH
W całorocznym konkursie matematycznym brali udział wszyscy uczniowie.
W konkursie finałowym Rafał Macewicz zajął II miejsce w szkole, Igor Paliga – III miejsce,
Bartosz Bator i Amelka Panasińska otrzymali wyróżnienia.
Cieszymy się z ich sukcesów.
KLASOWE CZYTELNICTWO
W ciągu roku szkolnego niektórzy uczniowie często odwiedzali bibliotekę, wypożyczali książki, zachęcali do czytania wybranych tytułów koleżanki i kolegów.
Najwięcej książek wypożyczyła Amelka Panasińska – 74, w dalszej kolejności – Julia Burdzińska – 63,
Amelka Skibińska – 47.
Wyróżnienia otrzymały również: Weronika Chadała – 36, Maja Maćko – 25, Ewa Marek – 24, Zuzia Mateja – 27, Karolinka Wołoszyn – 30 i Amelka Zwizło – 30.
Gratulujemy i zachęcamy wszystkich do czytania książek.
„NAKRĘTKA DLA MAĆKA”
Przez cały rok szkolny siedemnastu uczniów z naszej klasy zbierało plastikowe nakrętki,
aby pomóc choremu koledze.
Łącznie nazbieraliśmy 62 783 „korki”.
Absolutnym liderem w zbiórce został Piotrek Pszonka z wynikiem 16.755,
na II miejscu Weronika Chadała – 9799, III miejsce zajęła Ewa Marek, której udało się zebrać 8095 nakrętek.
Maćkowi życzymy zdrowia i obiecujemy, że w przyszłym roku szkolnym nadal będziemy zbierać plastikowe nakrętki, aby pomóc mu w rehabilitacji.
Ortograficzne zmagania
W bieżącym roku szkolnym uczniowie brali udział w Szkolnym Konkursie Ortograficznym Klas Drugich, przebiegającym etapami.
Do finału konkursu zakwalifikowali się: Bartosz Bator, Julka Burdzińska, Bartek Kopaniecki, Rafał Macewicz, Maja Maćko, Igor Paliga
Amelka Panasińska i Karolinka Wołoszyn.
Wyniki konkursu
I miejsca zajęli - Julka Burdzińska i Igor Paliga
II miejsca zajęli - Maja Maćko i Amelka Panasińska
III miejsce zajął Bartek Kopaniecki
Wyróżnieni w konkursie zostali: Bartosz Bator, Rafał Macewicz i Karolinka Wołoszyn.
Cieszymy się z sukcesu koleżanek i kolegów, życzymy wytrwałości w opanowaniu reguł i zasad ortograficznych.
Andersen i jego baśnie
29 maja dzieci brały udział w KONKURSIE CZYTELNICZYM dla klas II-III pod hasłem „Baśnie Hansa Christiana Andersena”
zorganizowanym przez Bibliotekę Miejską w Kietrzu.
Bartosz Bator otrzymał wyróżnienie w konkursie, pozostali uczniowie, którzy zmierzyli się z twórczością H. Ch. Andersena to:
Maja Maćko, Karolinka Wołoszyn, Igor Paliga, Kuba Kamiński i Rafał Macewicz.
Gratulujemy uczestnikom konkursu i zachęcamy wszystkie dzieci do systematycznego czytania książek.
25 maja 2017 r.
Cieszymy się z sukcesu naszych kolegów …
W marcu odbył się konkurs matematyczny pod nazwą KANGUR MATEMATYCZNY 2017.
Naszą klasę reprezentowali:
Bartek Kopaniecki, Rafał Macewicz, Emil Maciaszczyk, Igor Paliga i Jakub Sokołowski.
W kategorii ŻACZEK Emil Maciaszczyk i Igor Paliga otrzymali wyróżnienia.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i zachęcamy innych do zmierzenia się ze sprawdzianem w kategorii MALUCH
w przyszłym roku szkolnym.
Wieści z wycieczki
24 maja dzieci były na wycieczce w Zabrzu.
Zwiedzały zabytkową kopalnię węgla kamiennego GUIDO. Poznały ciężką i niebezpieczną pracę górników.
Później w parku przy sztolni Królowa Luiza miały okazję zobaczyć i doświadczyć jak można zastąpić energię czerpaną z węgla kamiennego, energią pozyskiwaną ze źródeł odnawialnych, takich jak woda, wiatr, światło słoneczne.
Wycieczkę zakończyliśmy na wspaniałej rozrywce w bawialni FRAJDA.
18 maja 2017 r.
12 maja odbył się FINAŁ KONKURSU CZYTELNICZEGO KLAS DRUGICH. Uczniowie wykazali się znajomością lektur szkolnych.
Wyniki konkursu:
I miejsce zajęli Bartosz Bator i Igor Paliga
II miejsce zajął Kuba Kamiński
III miejsce zajęła Ewa Marek
Maja Maćko otrzymała wyróżnienie.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom wysokich wyników i zachęcamy do czytania książek.
16 maja 2017 r.
Przyroda jest księgą …
W dniach 15-19 maja obchodziliśmy w naszej szkole „Tydzień z Janem Pawłem II” w związku z kolejną rocznicą urodzin naszego Patrona.
Wsłuchując się w słowa Wielkiego Polaka nawołującego do poszanowania środowiska przyrodniczego zorganizowaliśmy w dniu 16 maja spotkanie z Panem Zbigniewem Wsiaki,
myśliwym z Koła Łowieckiego nr 2 „MUFLON” w Głubczycach.
Pan Zbyszek opowiadał dzieciom o lesie, o zwierzętach i ich zwyczajach, pokazał myśliwskie trofea zgromadzone przez lata – swoje i kolegów.
W trakcie spotkania podsumowaliśmy jesienną zbiórkę karmy dla leśnych zwierząt.
Klasa II „a” zgromadziła 715 kg karmy
Liderzy w zbiórce
Bartek Kopaniecki - 211 kg
Amelka Panasińska - 200 kg
Jakub Sokołowski - 113 kg
Karmę zbierali jeszcze: Bartosz Bator, Rafał Macewicz, Maja Maćko, Ewa Marek, Zuzia Mateja i Piotr Pszonka.
Nasz Gość w podziękowaniu za współpracę z kołem łowieckim przekazał dzieciom prezenty - gry edukacyjne, znaczki odblaskowe, zdjęcia z poprzednich spotkań oraz symboliczne drzewko, świerk srebrzysty, który wspólnie posadziliśmy przy szkole.
Dziękujemy Rodzicom za wspieranie dzieci podczas akcji proekologicznych.
28 kwietnia 2017 r.
W świetlicy szkolnej odbył się konkurs pod hasłem „O zdrowym odżywianiu”
W konkursie udział wzięły:
Maja Bydłowska
Ewa Marek
Maja Maćko
Amelka Zwizło
Dziewczynki sprawnie wykonywały zlecone im zadania. Uzyskały komplet punktów. Ostatecznie, po dogrywce, zajęły II miejsce.
Wielkie gratulacje dla uczennic, które wykazały się bardzo dużą wiedzą na temat zdrowego odżywiania.
27 kwietnia 2017 r.
W oczekiwaniu na majowe święta cała klasa wysłuchała montażu słowno-muzycznego poświęconego kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Dzieci w skupieniu wysłuchały wierszy i piosenek, z godnością zaśpiewały z innymi hymn państwowy.
Pogadanka po apelu uzupełniła wiedzę uczniów – na miarę ich możliwości percepcyjnych – na temat idei wdrożenia konstytucji w XVIII wieku. Omówiono także religijny aspekt tego dnia – Święto Matki Bożej Królowej Polski.
26 kwietnia 2017 r.
SZKOLNE MISTRZOSTWA W PŁYWANIU
W zawodach pływackich na szczeblu powiatowym w kategorii klas I-II naszą klasę reprezentowali:
Zuzia Mateja
Amelka Panasińska
Amelka Skibińska
Karolinka Wołoszyn
Bartek Kopaniecki
Rafał Macewicz
Hubert Plata
Piotr Pszonka
I miejsce zajął Bartek Kopaniecki
Gratulacje dla wszystkich uczestników, szczególne słowa uznania dla Bartka, z życzeniami dalszych sukcesów w kolejnych zawodach.
19 kwietnia 2017 r.
SZKOLNE MISTRZOSTWA W PŁYWANIU
W zawodach pływackich na szczeblu gminy w kategorii dziewcząt kl. I-II stylem dowolnym wzięły udział:
Julia Burdzińska
Zuzanna Mateja
Amelia Panasińska
Amelia Skibińska
Karolina Wołoszyn
w kategorii chłopców:
Bartłomiej Kopaniecki
Rafał Macewicz
Emil Maciaszczyk
Michał Matląg
Igor Paliga
Hubert Plata
Piotr Pszonka
Zarówno dziewczynki jak i chłopcy dzielnie walczyli o dobre lokaty.
Najwyższe wyniki osiągnęli:
II miejsce w kategorii dziewczynek – Karolinka Wołoszyn
I miejsce w kategorii chłopców – Bartek Kopaniecki
Do zawodów powiatowych zakwalifikowali się: Zuzia Mateja, Amelka Panasińska, Amelka Skibińska, Karolinka Wołoszyn, Bartek Kopaniecki, Rafał Macewicz, Hubert Plata i Piotrek Pszonka.
Gratulacje dla wszystkich uczestników pływackich zmagań, z nadzieją, że w przyszłym roku szkolnym jeszcze więcej uczniów naszej klasy sprawdzi poziom swoich umiejętności pływackich w kolejnym konkursie.
Pora na czytanie - kwadrans dla książki …
W klasie drugiej już od września staramy się przynajmniej raz w tygodniu czytać - słuchać fragmenty książek, artykułów dla dzieci, m. in. przeczytaliśmy w całości lekturę
„Doktor Dolittle i jego zwierzęta”. Uczniowie lubią te zajęcia. Chętnie wypowiadają się na temat treści, bohaterów, uczą się konstruktywnej oceny, wzbogacają słownictwo,
doskonalą umiejętności językowe. Często fragment książki inspiruje uczniów do wypożyczenia jej w bibliotece i samodzielnego przeczytania.
Ta forma pracy z dziećmi warta jest kontynuowania w przyszłym roku szkolnym.