Aktualności - Integracja zespołu klasowego.

Początek roku szkolnego jest zawsze ważnym i  trudnym momentem. Jednym z trudniejszych zadań jakie stoją przed uczniami jest powrót do funkcjonowania w grupie. Po okresie wakacyjnym trzeba wrócić do systemu jaki obowiązuje w szkole, komunikowania się z rówieśnikami, rozwiązywania konfliktów i poszukiwania po raz kolejny swojego miejsca.  W tym roku szkolnym jest nam trudniej się zaklimatyzować w szkole ze względu na kilkumiesięczną izolację od szkoły, od rówiesników spowodowaną pandemią i związaną z tym nauką zdalną. Zatem bardzo ważna jest integracja zespołu klasowego. Dzięki  klasowym spotkaniom integracyjnym   uczniowie mogą poznać swego wychowawcę i siebie nawzajem, co pozwala im znacznie lepiej funkcjonować w szkole. Pozwala to także na stworzenie serdecznej i przyjacielskiej atmosfery, dzięki której uczniowie mogą poczuć się zaakceptowani i bezpieczni w zespole klasowym. Dzięki temu, iż mają oni możliwość bezpośredniego kontaktu  ze sobą poza lekcjami, może zostać zaspokojona ich potrzeba uznania i aprobaty. Buduje się ich wiara w siebie i w zespół, którego są częścią. Uczniowie podczas spotkań integracyjnych mają szansę nabycia przydatnych umiejętności interpersonalnych z zakresu komunikacji, asertywności i rozwiązywania konfliktów. Może to być również okazja na rozwijanie u uczniów nowych metod zespołowego podejmowania decyzji. Takie spotkania integracyjne dają szansę na kształtowanie się u uczniów postaw prospołecznych. Częściej udzielają sobie wzajemnie pomocy. Mają poczucie odpowiedzialności za innych i efekty wspólnie podejmowanych działań. Większe poczucie bezpieczeństwa, akceptacji ze strony klasy oraz wiedza o tym, że łatwiej jest razem pokonywać trudności ułatwia funkcjonowanie w wielu sytuacjach szkolnych. Jak ważną rzeczą jest mieć w życiu przyjaciół. Nie byc samotnym.

24 września 2020r w ramach integracji klasowej klasa 8a poszła na  wspólny spacer. Podczas spaceru włączyliśmy się do akcji "Sprzątanie Świata" - wrzucając  zebrane korki do pojemnika koło Urzędu Miasta. Następnie udaliśmy się do restauracji Ludowa na pizzę. Wspólne chwile na pewno nas do siebie zbliżyły i pozwoliły  lepiej się poznać.  Utrwalilismy też zasady zachowania się w miejscach publicznych. Był to mile spędzony czas, czas wspólnych rozmów.

Nierozłącznym elementem integracji klasowej jest wspólpraca z Rodzicami. W naszej klasie zawsze możemy na Ich pomoc liczyć.

Dziękujemy Pani Lucynie Śliwa za poświęcony czas. Pani Lucyna tradycyjnie już zawsze nam towarzyszy podczas różnych spotkań klasowych.                                  Danuta Dwucet

zobacz również:

Tam gdzie jest życie, tam jest nadzieja

2021-09-15

4wrześniao godzinie 10.00 reprezentacja klasy sportowej wraz z wychowawcą Elżbietą Piaskowy i nauczycielem wychowania fizycznego Grzegorzem...