Aktualności - Savoir – vivre przy stole

28 maja 2019 roku w godzinach popołudniowych klasa V b” była w restauracji „Ludowa”. Dzięki uprzejmości państwa Mormul uczestnicy spotkania zapoznali się ze sztuką savoir-vivre. Pod okiem specjalisty wzbogacili swoją wiedzę o zachowaniu się przy stole:

  • jak siadać do stołu,

  • jaką przyjąć postawę przy stole,

  • jak degustować posiłek,

  • jak pić napoje, jak trzymać filiżankę, czy poszczególny rodzaj kieliszka,

  • jak odchodzić od stołu po zakończeniu biesiadowania.

Nauczyli się prawidłowo nakrywać stół adekwatnie do okazji ( układania talerzy, sztućców, kieliszków oraz do czego służą.  Przećwiczyli umiejętność  składania serwetek. Zapoznali się również z kodem ułożenia sztućców, za pomocą których można sygnalizować obsłudze swoje życzenia. Oprócz tego, jak należy zadbać o estetyczną dekorację stołu.

W dalszej części spotkania uczniowie mieli możliwość wykorzystania w praktyce zdobytych umiejętności.

Teraz dla nas wszystko jest jasne. Wiemy, że spożywając posiłek, musimy pamiętać o przestrzeganiu istotnych zasad, świadczących o naszym dobrym wychowaniu, szacunku dla pozostałych uczestników. Nie musimy obawiać się, że popełnimy jakąś gafę towarzyską, nieumyślnie urazimy współbiesiadników, a dzięki temu każdy będzie czuł się komfortowo.

Dziękujemy pani Mormul i pani za przeprowadzenie warsztatów.

 Genowefa Górecka

 

Galeria zdjęć


zobacz również:

Tam gdzie jest życie, tam jest nadzieja

2021-09-15

4wrześniao godzinie 10.00 reprezentacja klasy sportowej wraz z wychowawcą Elżbietą Piaskowy i nauczycielem wychowania fizycznego Grzegorzem...