Aktualności - OGÓLNOPOLSKI Dzień Głośnego Czytania, czyli o wyższości słowa czytanego.

O zaletach czytania wiedzą wszyscy, ale nie zaszkodzi przypominanie o nich od czasu do czasu szerszemu gronu użytkowników biblioteki, a zwłaszcza uczniom.

Lektura rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo. Głośne czytanie  buduje  więź emocjonalną .Szczególnie teraz, gdy telewizja i komputer , telefon pochłaniają coraz więcej czasu, trzeba podkreślać znaczenie CZYTANIA . Znakomitą okazją do promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży jest Dzień Głośnego Czytania, obchodzony 29 września.–   data  odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

W Polsce „Dzień Głośnego Czytania” ma już 17-letnią tradycję. Został ogłoszony w 2001 r. z inicjatywy Polskiej Izby Książki i stał się okazją do podkreślenia licznych zalet głośnego czytania, choćby takich jak rozwijanie wyobraźni, budowanie więzi między rodzicem i dzieckiem, stymulowanie rozwoju czy wzbogacanie słownictwa.

O WYŻSZOŚCI SŁOWA CZYTANEGO...

Jesteśmy wszyscy zabiegani, zapracowani. Ciągle nie mamy czasu dla siebie i bliskich. Na dodatek żyjemy w XXI wieku i nasza codzienność szybko się zmienia. Za pomocą pilota możemy uruchomić każde urządzenie, od radia i telewizora począwszy, a skończywszy na bramie garażowej. Komputer jest w każdym domu nieodzownym towarzyszem i źródłem informacji, nauki, ale przede wszystkim zabawy. Na początku cieszymy się, kiedy nasze dzieci potrafią włączyć jakiś domowy sprzęt: – Jaki on jest sprytny. Dopiero co nauczył się chodzić, a zobaczcie! Potrafi sam włączyć telewizor!Potem nie zauważamy, kiedy nadchodzi czas, że nie da się bez awantury odgonić dziecka od komputera...Danuta Wawiłow – znakomita poetka pisząca przede wszystkim dla dzieci –

mówiła, że bardzo ważne jest, aby od najmłodszych lat czytać dzieciom. I gdyby się nad tym poważnie zastanowić, to... czytanie naszym milusińskim ma same zalety.

Po pierwsze – pogłębia naszą więź z dzieckiem Nie ma nic cenniejszego niż chwile z mamą czy tatą spędzone na wspólnym czytaniu.

Po drugie – pobudza wyobraźnię Czytanie sprawia, że dziecko zaczyna przeżywać przygody razem z bohaterami książek. Wyobrażona postać jest jedyna w swoim rodzaju. Dziecko samo decyduje, jak wygląda bajkowy stworek lub jaki krój sukienki nosi Czerwony Kapturek. Możemy sprawdzić wyobraźnię naszej pociechy, prosząc o narysowanie ilustracji.

Po trzecie – uczy nowych słów. Słuchając, dziecko uczy się nowych słów. Trudno przecenić wagę tego procesu w dzisiejszym świecie, gdzie młodzież ma tak ubogie słownictwo, a wyrazy, które słyszymy najczęściej, to wulgaryzmy. Mały zasób słów nie bierze się sam z siebie. Jest wynikiem nieczytania. To my – dorośli –wymyśliliśmy, że nasze zmęczone dziecko (w wieku szkolnym) nie jest w stanie przeczytać lektury, więc kupujemy w księgarni lub kiosku „ściągi”.

Po czwarte –  Dziecko, któremu rodzice, dziadkowie lub nawet starsze rodzeństwo czytają, polubi książki i samo zacznie po nie sięgać, kiedy nauczy się czytać. Będzie też samoistnie odczuwało potrzebę kontaktu z literaturą. Jako dorosły człowiek będzie potrafiło przekazać miłość do słowa pisanego własnym dzieciom.

Czytajmy wspólnie

...nawet wtedy, gdy dzieci już to same potrafią. Zachęćmy je, aby zechciały dokończyć historię bohaterów. A może poprośmy dziecko, aby nam poczytało? Wyrobi to umiejętność płynnego czytania..W całej bogatej literaturze dla dzieci są wspaniali bohaterowie, których przygody mogą stać się inspiracją dla dokonań naszych pociech.

Książka jest źródłem wiedzy i wzruszeń, a czytanie jest tym dla umysłu, czym gimnastyka dla ciała.

Zwróćmy uwagę na to, czy po przeczytaniu tekstu dziecko zrozumiało treść. Wielu uczniów posiadło umiejętność odwzorowywania liter i składania ich w słowa, ale nie przyswaja czytanego tekstu. Porozmawiajmy z dzieckiem

o lekturze. Zapytajmy o bohatera, zachęćmy do oceny poznanych przygód i wyciągnięcia wniosków, na przykład z niewłaściwego zachowania książkowej postaci.

WSKAZÓWKA

To my jesteśmy odpowiedzialni za rozwój i przygotowanie naszego potomstwa do dorosłego życia. Czytanie jest drogą, dzięki której dziecku zostaną zaproponowane wzorce, które (być może) zechce naśladować..

W piątek 28 września w naszej szkole odbyły się zajęcia dla klas I-III. Dzień głośnego czytania rozpoczął się z Gangiem Świeżaków. Uczniowie poznali imiona bohaterów Gangu Świeżaków oraz ich przygody, rozwiązywali krzyżówki rebusy i wykreślanki. Tym wydarzeniem  rozpoczęliśmy konkurs edukacyjny , w którym uczniowie będą mieli do wykonania różnorodne  zadania zachęcające do czytania.

zobacz również:

Tam gdzie jest życie, tam jest nadzieja

2021-09-15

4wrześniao godzinie 10.00 reprezentacja klasy sportowej wraz z wychowawcą Elżbietą Piaskowy i nauczycielem wychowania fizycznego Grzegorzem...