Aktualności - KSIĄŻKA TWOIM PRZYJACIELEM: cykl zajęć bibliotecznych

Książka jest jednym ze środków, które pomagają zapomnieć o codzienności, może pomóc w rozwiązaniu niejednego problemu, wpłynąć na poprawę poczucia własnej wartości. Czytanie i opowiadanie bajek, baśni i różnych historii to doskonały sposób na nawiązanie z dziećmi wspólnego dialogu. Poprzez wykorzystanie tekstu literackiego jako narzędzia terapeutycznego i wychowawczego łatwiej można zrozumieć marzenie, pragnienie i problemy ucznia. Opowiadania, bajki uwrażliwiają, rozwijają i relaksują. Uczniowie klasy III c brali w udział w cyklu zajęć biblioterapeutycznych prowadzonych w bibliotece szkolnej. Zajęcia miały na celu stworzenie przyjaznej atmosfery, wyrażanie własnych uczuć, budowanie pozytywnych relacji w kontaktach z innymi. W miłej i przyjaznej atmosferze uczniowie słuchali bajek relaksacyjnych, które pozwalają zapomnieć o stresie, niepokoju i oderwać się od szarości dnia. Czytaliśmy pogodne historie łagodzące nadpobudliwość, wyciszające, a przy okazji wyzwalające pozytywne emocje. W trakcje zajęć uczniowie siedzieli lub leżeli wygodnie na wykładzinie, relaksowali się również poprzez ćwiczenia w oddychaniu, podczas słuchania czytanych przez bibliotekarza tekstów miały zamknięte oczy, były wyciszone i zrelaksowane. Bajki i teksty relaksacyjne wspierały ucznia w kształtowaniu wyobraźni, a pozytywne obrazy wywołały uspokojenie i odprężenie.

Gdy na Ziemi pojawił się człowiek, zrodziła się potrzeba porozumiewania się i przekazywania informacji. Pierwsza na świecie książka – gdy nie istniały jeszcze litery, papier, atrament, a ludzie nie potrafili pisać ani czytać – nie przypominała nam znanych dzisiaj książek. Miała ręce i nogi, umiała chodzić i mówić, była to żywa książka – człowiek! Wygląd książki zmieniał się przez stulecia, a przyczyniły się do tego wynalazek pisma, materiałów piśmienniczych i druku i ciągła potrzeba utrwalania i przekazywania myśli. 16 maja w bibliotece szkolnej odbyła się lekcja biblioteczna "Od tabliczki glinianej do ebooka. Czyli historia książki". W lekcji uczestniczyli uczniowie klasy III c, którzy biorą udział w innowacji pedagogicznej KSIĄŻKA TWOIM PRZYJACIELEM. Lekcja miała na celu zapoznanie uczniów z historią powstawania książek od czasów najdawniejszych do współczesności. Dzieci poznały kolejne etapy powstawana książek poprzez pismo obrazkowe – piktogramy, pismo klinowe – tabliczki gliniane, hieroglify, papirus, pergamin, iluminacje, inicjały, książki średniowieczne, wynalezienie druku do książki współczesnej ebook. Po wysłuchaniu opowieści o powstaniu książki uczniowie obejrzeli prezentację "Historia książki". Na zakończenie lekcji uczniowie na podstawie wzorców pisma ozdobnego narysowali swoje inicjały i ozdobili je tak, jak to robili średniowieczni skrybowie. Wystawę prac uczniów klasy III c można oglądać w bibliotece szkolnej.

Galeria zdjęć


zobacz również:

Tam gdzie jest życie, tam jest nadzieja

2021-09-15

4wrześniao godzinie 10.00 reprezentacja klasy sportowej wraz z wychowawcą Elżbietą Piaskowy i nauczycielem wychowania fizycznego Grzegorzem...