Aktualności - Dokarmiamy ptaki, aby pomagać, a nie szkodzić

       Dokarmianie ptaków zimą wzbudza kontrowersje. Jedni są zdania, że ptaki sobie poradzą, inni – uważają, że dokarmianie jest potrzebne.

Większość ptasich gatunków przystosowały się do zdobywania pokarmu w trudnych warunkach i potrafi sobie znaleźć pożywne danie tam, gdzie my go nie dostrzegamy. Jednakże dokarmianie ptaków w trakcie zimy może uratować wiele istnień,  wtenczas, gdy zalega pokrywa śniegowa, są zamarznięte stawy, utrudniony jest  dostęp do pożywienia i wody. Bez wsparcia ludzi ptaki mniej doświadczone, osłabione mają nikłe szanse na przeżycie. Ponadto krótki dzień zimą, nie pozwala im wystarczająco zaspokoić głodu. A więc, jedni i drudzy mają rację, jedynie trzeba mieć świadomość, kiedy, gdzie, czym  i jakie gatunki ptaków wspierać wysypywaniem karmy.

     Bez wątpienia możemy powiedzieć, dokarmianiem ptaków wiąże się dużą odpowiedzialnością. Okazuje się, że owo dokarmianie, jeśli jest źle zorganizowane, może ptakom szkodzić bardziej niż głód. Dobór karmy, którą podamy zmarzniętym ptakom nie może być przypadkowy. Nie wolno karmić resztkami z własnego stołu, spleśniałym chlebem, zepsutymi owocami i warzywami. Takie pożywienie spowoduje chorobę, a nierzadko ich śmierć. To, czym je karmić?  Z pewnością ptaki uszczęśliwi dieta składająca się z: ziarniaków zbóż, ziaren słonecznika, tłuczonych  orzechów włoskich, siemienia  lnianego , niesolonej słoniny, pestek dyni, pokrojonych  jabłek.  Dokarmiając należy także pamiętać o tym, by codziennie usuwać stary pokarm i uzupełniać go nowym oraz czyścić karmniki, gdyż w nich gromadzą się ptasie odchody, które mogą być miejscem roznoszenia chorób. Zapewnijmy im też czystą , świeżą wodę do picia.

      Z pewnością możemy stwierdzić, że  dokarmianie ptaków ma korzystny efekt społeczny i edukacyjny. Albowiem uczy ono troski o przyrodę, pomaga ją chronić ponadto pozwala na ich obserwację  z bliska, a przy tym  sprawia nam dużą przyjemność.

Galeria zdjęć


zobacz również:

Tam gdzie jest życie, tam jest nadzieja

2021-09-15

4wrześniao godzinie 10.00 reprezentacja klasy sportowej wraz z wychowawcą Elżbietą Piaskowy i nauczycielem wychowania fizycznego Grzegorzem...