Aktualności - Śmieci to nie opał

Spalanie śmieci w domowych piecach to poważny i trudny do rozwiązania problem. Dochodzi do tego, że zwykłe wyjście na spacer staje się wręcz niemożliwe z powodu ogromnych ilości dymu i pyłu w powietrzu. Domowe kominy, pozbawiane filtrów, produkują więcej zanieczyszczeń niż zakłady czy spalarnie śmieci. 

Odpady w warunkach domowych palone są w niskich temperaturach. To powoduje wydzielanie się mnóstwa zanieczyszczeń. W dymie znajdują się:

  • pyły, które zawierają związki metali ciężkich(ołów, kadm, rtęć, kobalt),
  • dwutlenek siarki- powodując trudności w oddychaniu. W połączeniu z wodą powstaje kwaśny deszcz zakwaszając glebę, wodę i obumieranie roślin,
  • tlenek azotu- powoduje podrażnienia, a nawet poważne uszkodzenie płuc, niszczy rośliny,
  • tlenek węgla- trujący dla ludzi i zwierząt(utrudnia transport  tlen w układzie krwionośnym),
  • silnie rakotwórcze  dioksyny,
  • chlorowodór,
  • cyjanowodór, który tworzy z wodą truciznę - (kwas pruski).

Ponadto spalanie śmieci powoduje osadzanie w przewodach kominowych sadzy, mogących być przyczyną pożaru.  Tego wszystkiego dowiedzieli się uczniowie naszej szkoły i mieszkańcy Kietrza podczas akcji „Śmieci to nie opał- to trucizna” zorganizowanej przez Szkolne Koło Ligi Ochrony Przyrody dn. 07.12.2016 roku. Uczestnicy akcji z plakatami, transparentami i odpowiednią charakteryzacją  przeszli ulicami naszego miasta, skandując stosowne hasła i rozdając ulotki.  Gościliśmy także w Urzędzie Miasta i Gminy Kietrz. Przywitał nas wiceburmistrz p. Dariusz Kamiński oraz sekretarz gminy p. Leszek Wilk. Obaj panowie wyrazili słowa uznania dla naszej pracy. Mamy nadzieję, że chociaż część mieszkańców zrozumie, że to, czym się pali w domowych piecach, nie jest wbrew pozorom prywatną sprawą właściciela lokalu, a od  ich rozsądku, wiedzy i swoistej dyscypliny zależy jakość powietrza. Należy również pamiętać o tym, że palenie śmieci jest wykroczeniem, za co grozi kara pieniążna.

Galeria zdjęć


zobacz również:

Tam gdzie jest życie, tam jest nadzieja

2021-09-15

4wrześniao godzinie 10.00 reprezentacja klasy sportowej wraz z wychowawcą Elżbietą Piaskowy i nauczycielem wychowania fizycznego Grzegorzem...